​ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταύρος Μάνταλος

Ακόμα πιο εύκολα και από τον περσινό τελικό κυπέλλου ή το 1-0 στο παιχνίδι πρωταθλήματος, επικράτησε η ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, παρ’ ότι το τελικό 1-0 δεν αντικατοπτρίζει την διαφορά των δύο ομάδων. Μία Ένωση μαχητική, ανταπεξήλθε στο αντιαθλητικό –μερικές φορές και βρώμικο- παιχνίδι του Ολυμπιακού,

που αν ο Μάνταλος έκανε χρήση κίτρινων καρτών από το πρώτο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι θα είχαν φύγει με 8 παίκτες από το γήπεδο. Τελικά το ολοκλήρωσαν με 10, λόγω της αποβολής του Μποτία στο 75’. Το γκολ που έκρινε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, πέτυχε ο Αϊντάρεβιτς στο 34’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ η ΑΕΚ έχασε τουλάχιστον δύο τεράστιες ευκαιρίες με τον Αραούχο, να κάνει ακόμα πιο άνετο τον… περίπατο της απέναντι στον διορισμένο πρωταθλητή του ελληνικού πρωταθλήματος, που είχε ξεκινήσει την κλάψα από το ημίχρονο, επειδή ένας ακόμα διαιτητής δεν τους έκανε τα χατίρια.

Με τον Βράνιες να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι ως δεξί μπακ και να καλύπτει επάξια το κενό του Γκάλο, με τον Ιντέγε να τελειώνει το ματς χωρίς τελική και τον… πολύ Φορτούνη να φεύγει νωρίς νωρίς από το ματς, αφού δεν ακούμπησε μπάλα, η ΑΕΚ κέρδισε τον Ολυμπιακό με χαρακτηριστική ευκολία και πλέον έχει κάνει… εφιάλτη τις επισκέψεις των «ερυθρολεύκων» στο ΟΑΚΑ.

Το ματς

Πάθος, δύναμη και θέληση για τη νίκη έβγαλε η ΑΕΚ από το πρώτο λεπτό του ντέρμπι. Οι ποδοσφαιριστές του Χιμένεθ έκλεισαν από την αρχή τον Ολυμπιακό στα 1/3 του γηπέδου του και τον πίεσε ασφυκτικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο τέταρτο του ματς ο Μπάρκας ήταν θεατής της αναμέτρησης. Μοναδική στιγμή που απειλήθηκε η εστία της Ένωσης, ήταν από μία σύγχυση στο αριστερό άκρο της άμυνας, που έδωσε στο 17’ τη δυνατότητα στον Φιγκέιρας να κάνει σουτ στα όρια της περιοχής, το οποίο όμως έφυγε άουτ.

Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ ήταν καλύτερη σε όλο το 45λεπτο. Είχε δύο καλές στιγμές και ένα γκολ, ενώ ανταπεξήλθε άψογα στο αντιαθλητικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, που ως εκ.. θαύματος ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 11 παίκτες (είχαν 4 κίτρινες, οι τρεις για αντιαθλητικά χτυπήματα). Απείλησε πρώτη φορά με τον Πατίτο στο 14’ όταν ο Αργεντινός έκανε υπέροχη προσωπική ενέργεια στην περιοχή του Ολυμπιακού, όμως το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε σταθερά στην κλειστή γωνία του ο Λεάλι. Η τεράστια ευκαιρία ήταν αυτή του 30’, όταν ο Αραούχο έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και σε ασύλληπτο τετ α τετ με τον Λεάλι, πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τελικά το γκολ ήρθε στο 34’ με εκτέλεση φάουλ του Αϊντάρεβιτς και αφού η μπάλα άλλαξε πορεία, βρίσκοντας στο κεφάλι του Μποτία.

Με Γιόχανσον «κλείδωσε» το ματς

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ δεν μπήκε με την ίδια δυναμική, δίνοντας χώρο στον Ολυμπιακό να κάνει εκείνος παιχνίδι, χωρίς βεβαίως να απειλήσει καθόλου την εστία του Μπάρκα. Ο Χιμένεθ βλέποντας αυτή την κατάσταση, ετοίμασε τον Γιόχανσον και τον πέρασε στη θέση του Πατίτο (55’), σε μία αλλαγή που όμως είχε και αναγκαστικό χαρακτήρα, καθώς ο Αργεντινός αποχώρησε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο και με δάκρυα στα μάτια. Αμέσως η Ένωση πήρε το κέντρο και αφού αρχικά ισορρόπησε το παιχνίδι, στη συνέχεια κυριάρχησε και πάλι, κάνοντας δεύτερες και τρίτες επιθέσεις. Και αν οι ποδοσφαιριστές της είχαν καλύτερη επιλογή στην τελική πάσα, θα είχαν πολλές περισσότερες ευκαιρίες για να πετύχουν ένα ακόμα τέρμα.

Μία από τις μεγαλύτερες του δευτέρου μέρους, ήρθε στο 65’ όταν με εκπληκτική ενέργεια του Αραούχο, ο Αργεντινός έφερε τη μπάλα μπροστά του, έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως ο Λεάλι έκανε την επέμβαση του αγώνα, διώχνοντας σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χιμένεθ έβαλε ακόμα περισσότερη ταχύτητα στο ματς, περνώντας τον Λάζαρο στη θέση του Μπακασέτα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ΑΕΚ άρχισε να «τρυπάει» τον Ολυμπιακό και από τα δεξιά. Μάλιστα, ο Χριστοδουλόπουλος ήταν αυτός που κατάφερε να στείλει νωρίς στα αποδυτήρια τον Μποτία, όταν έκανε μαγική ενέργεια στον κεντρικό αμυντικό των φιλοξενούμενων, που μόνο αντιαθλητικά θα μπορούσε να τον σταματήσει, παίρνοντας έτσι τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τα υπόλοιπα 20 περίπου λεπτά ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την Ένωση. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε με «γιόμες» να κάνει παιχνίδι (μέχρι και ο Ντα Κόστα πέρασε στην επίθεση), με την ΑΕΚ να ψάχνει οργανωμένα και το δεύτερο τέρμα. Κυρίως με τον Λάζαρο και με έναν εκπληκτικό Αραούχο, που κυνηγούσε κάθε μπάλα, η Ένωση πίεζε την εστία του Λεάλι, αλλά η τελική πάσα δεν ήταν αυτή που έπρεπε, με το σκορ να μένει στα επίπεδα που διαμορφώθηκε από το 34’. Στο τελευταίο 10λεπτο πέρασε στο γήπεδο και ο Βινίσιους, στη θέση του Μάνταλου, παίζοντας ως αριστερό εξτρέμ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ: Μπάρκας, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας (66’ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος (84’ Βινίσιους), Πατίτο (55’ Γιόχανσον), Αραούχο

Ολυμπιακός: Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό (63’ Ανδρούτσος), Μάρτινς, Φορτούνης (77’ Ρέτσος), Ελιουνούσι (73’ Μανθάτης), Σεμπά, Ιντέγε

EIΣITHPIA 28.046

EIΣΠPAΞEIΣ 367.740 ευρώ

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ LIVE ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΚ365 ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ

20.41 Ο διαιτητής Μάνταλος έχει αποβάλλει και τον Σάββα Θεοδωρίδη από τον πάγκο του Ολυμπιακού, ο οποίος ωστόσο είναι στη γραμμή του άουτ και μιλάει με τον διαιτητή!

20.36 Ακόμη μεγαλύτερη αστυνομική δύναμη βρίσκεται τώρα στο μπουθ του Ολυμπιακού πάνω από τα δημοσιογραφικά

20.30 Μετά το γκολ της ΑΕΚ ο Μοντεστό αποβλήθηκε από τον πάγκο του Ολυμπιακού λόγω διαμαρτυρίας. Είχαμε όμως κατόπιν επεισόδο με τον υπάλληλο των ερυθρολεύκων καθώς κακώς κάθισε στη φυσούνα. Επρεπε να πάει αποδυτήρια και τώρα να πάει στην εξέδρα να δει το δευτερο ημίχρονο

19.29 Τώρα έχουμε την επίσημη είσοδο των δυο ομάδων

19.25 Περίπου 40.000 Ενωσίτες έχουν φτιάξει εντυπωσιακή ατμόσφαιρα

19.21 Όλοι ξανά "χέρια" στο Στάδιο, με τον λαό της ΑΕΚ να φωνάζει το όνομα της ομάδας και "γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια"

19.19 Φανταστική η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ στην ανάγνωση της 11άδας της ΑΕΚ με όλο το γήπεδο να κάνει "χέρια"

19.17 Οι δυο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια για να ετοιμαστούν για την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο

19.08 Περίπου 30.000 κόσμο βρίσκεται αυτή την ώρα στις εξέδρες του ΟΑΚΑ

19.00 Στο ΟΑΚΑ φτάνει και ο Δημήτρης Μελισσανίδης

18.57 Σχεδόν ταυτόχρονα κάνει την εμφάνισή του στο γήπεδο για προθέρμανση και ο Ολυμπιακός

18.56 Αυτή τη στιγμή βγαίνουν οι 11 της ΑΕΚ και το γήπεδο παίρνει... φωτιά

18.53 Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Ίλια Ίβιτς

18.45 Τώρα κάνει την εμφάνισή του και ο Λεάλι

18.43 Ο Μπάρκας βγαίνει για προθέρμανση και ο κόσμος της αρχίζει να τραγουδάει. Όπως συνηθίζεται στα ντέρμπι στα τελευταία χρόνια η ΑΕΚ κάνει προθέρμανση μπροστά από το πέταλο της ORIGINAL. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, κάνει ζέσταμα στο άλλο μισό του γηπέδου, εκεί όπου απόψε κάνει ο Ολυμπιακός

18.13 Έξω από το μπουθ του Ολυμπιακού που βρίσκεται πάνω από τα δημοσιογραφικά υπάρχει ισχυρή παρουσία... ιδιωτικής ασφάλειας των ερυθρολεύκων, ενώ όπως φαίνεται υπάρχουν και κάμερες της ΠΑΕ Ολυμπιακός που θα τραβάει τις εξέδρες!

18.09 Και οι παίκτες της ΑΕΚ είναι στον αγωνιστικό χώρο και κάποια πρώτα "πηγαδάκια" μεταξύ των παικτών δημιουργούνται

18.08 Οι παίκτες του Ολυμπιακού κάνουν την πρώτη τους εμφάνιση στον αγωνιστικό χώρο και αποδοκιμάζονται από τους αρκετούς Ενωσίτες που βρίσκονται ήδη στις εξέδρες

18.05 Το πούλμαν φτάνει έξω απο τα αποδυτήρια και αρκετός κόσμος της ΑΕΚ αποθεώνει τους παίκτες.

18.04 Η στιγμή που φτάνει η αποστολή της ΑΕΚ. Το πούλμαν πηγαίνει προς τα αποδυτήρια και ο κόσμος φωνάζει στους παίκτες να... κερδίσουν τον Ολυμπιακό

18.02 Η αποστολή του Ολυμπιακού φτάνει στο ΟΑΚΑ, κάτω από ισχυρή αστυνομική δύναμη.

17.58 Μικρής έκτασης επεισόδια έγιναν έξω από το ΟΑΚΑ αρκετή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα με τα ΜΑΤ. Η κατάσταση εκτονώθηκε λίγα λεπτά μετά

17.55 Στον δρόμο για το ΟΑΚΑ είναι η αποστολή της ΑΕΚ

17.52 Οι διαιτητές του αγώνα έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο και εκαναν ένα... τσεκάρισμα του γηπέδου και στα τέρματα

17.50 Ήδη αρκετός κόσμος υπάρχει στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, ενώ το πέταλο της ORIGINAL έχει σχεδόν γεμίσει

Πηγή: aek365.com