Super League: Παράταση για Ολυμπιακό, εύκολα τον Παναθηναϊκό (3-0) ο ΠΑΟΚ (εικόνες)

Ο Λεβαδειακός έδωσε παράταση στη στέψη του Ολυμπιακού ως πρωταθλητή Ελλάδας, υποχρεώνοντας τους «ερυθρόλευκους» σε ισοπαλία 1-1 στο δημοτικό στάδιο Λιβαδειάς, με τα γκολ των Βασιλείου στο 43ο και Καρντόσο στο 89ο λεπτό. Οι «πράσινοι» έπαιζαν… τελικό την 28η αγωνιστική και πήραν ένα σημαντικό βαθμό απέναντι στους «ερυθρόλευκους» του Τάκη Λεμονή, που προφύλαξε παίκτες

ενόψει του πρώτου ημιτελικού στο Κύπελλο με την ΑΕΚ.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-0

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τις πολλές αλλαγές των «πρασίνων» και επικράτησε εύκολα 3-0 του Παναθηναϊκού στην Τούμπα.

Τα γκολ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» πέτυχαν οι Ενρίκε (18′) , Λέοβατς (27′) και Σακχόφ (35′).

ΑΕΚ – Κέρκυρα 5-0

Τη συμμετοχή της στα play off της Super League εξασφάλισε η ΑΕΚ, μετά την εντυπωσιακή νίκη της 5-0 επί της Κέρκυρας.

Από δύο γκολ πέτυχαν οι Μπακασέτας (23′, 54′), Πέκχαρτ (39′, 70′) και ένα ο Ντίντακ (42′).

Πανιώνιος – Πλατανιάς 1-1

Ο Πλατανιάς πήρε βαθμό στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο, τον οποίο υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10′ με τον Γιακουμάκη και οι «κυανέρυθροι», που ανέκτησαν την τρίτη θέση μετά την ήττα του Παναθηναϊκού, ισοφάρισαν με πέναλτι του Μπεν στο 65′.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ηρακλής 1-2

Νίκη που μπορεί να ισοδυναμεί με παραμονή στην κατηγορία σημείωσε ο Ηρακλής στα Γιάννενα, επικρατώντας 2-1 του ΠΑΣ στους «Ζωσιμάδες».

Οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με καταπληκτικό γκολ του Μπαστακού στο 11ο λεπτό, ο Δώνης διπλασίασε στο 47′ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βιντάλ στο 83′.

Παναιτωλικός – Βέροια 1-0

Ο Παναιτωλικός επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Βέροιας. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Ρόσα στο 16′.

Με αυτή την ήττα, η Βέροια υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην Football League.

Ατρόμητος – ΑΕΛ 0-0

Ισόπαλος 0-0 ολοκληρώθηκε ο αγώνας Ατρόμητος – ΑΕΛ στο Περιστέρι.

Ένας «χρυσός» βαθμούς για τους «βυσσινί», που παραμένουν δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και κρατούν την τύχη στα χέρια τους.

Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη 0-0

Αστέρας Τρίπολης και Ξάνθη έμειναν στο μηδέν σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».