Ο Στιλ “κρέμασε” τον Παναθηναικό και έδωσε από σήμερα το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός δεχόμενος δύο γκολ στο τέλος κάθε ημιχρόνου, έχασε από τον Πανθρακικό με 2-1 στην Κομοτηνή. Έτσι, με τη …βούλα του ΠΑΟ ο Ολυμπιακός κέρδισε και μαθηματικά το πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ

πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Πανθρακικός έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε όλο το παιχνίδι με τον Πανθρακικό, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, μετά από τραγικό λάθος του Λουκ Στιλ και όμορφο πλασέ του Ίγκορ. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και στο 55’ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Σίλντενφελντ.

Στο 60’ ο διαιτητής απέβαλε τον Μπούρμπο, απόφαση που καταγγέλουν οι πράσινοι με ανακοίνωσή τους. Το «τριφύλλι» συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο, αλλά έχασε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και τελικά αυτό το… πλήρωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζάνη να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.