Ο Έλληνας που κέρδισε τον Μαραθώνιο του Σινικού Τοίχους

Στην Κίνα βρέθηκε ο Έλληνας πρωταθλητής του μαραθωνίου και της Salomon, Δημήτρης Θεοδωρακάκος, λαμβάνοντας μέρος σε έναν από τους πιο ιδιαίτερους μαραθωνίους του κόσμου, τον The Great Wall Marathon που διεξάγεται στο Σινικό Τείχος. «Ήταν μία πολύ όμορφη εμπειρία και την μοιραστήκαμε όλοι μαζί»! Αυτές ήταν οι πρώτες δηλώσεις του Έλληνα πρωταθλητή στην πρώτη του επικοινωνία με το Runner Magazine. «Σπάσαμε το ρεκόρ διαδρομής κατά 9′ και κάναμε 3:09:17, στα 42,2 με 1200 μ. θετική υψομετρική περίπου. Πιστεύω ότι σχετικά

εύκολα μπορώ να σπάσω το 3ωρο… Ευτυχώς είχε συννεφιά γιατί η ζέστη ήταν αρκετή και κοντά στους 30 C».

Ο Θεοδωρακάκος που μαζί με τους συναθλητές του στη Salomon, Τζόναθαν Γουάιατ και Χόρχε Μαραβίγια κατέκτησαν την πρώτη θέση, βρέθηκε σε καταπληκτική μέρα και έτρεξε τον αγώνα σε πολύ άνετο ρυθμό αφού δεν υπήρχε έντονος συναγωνισμός ενώ όπως μας δήλωσε «θα μπορούσα άνετα να τρέξω και κάτω από τις 3 ώρες»! Στον ιδιαίτερο αυτό αγώνα που γίνεται από το 1999 έλαβαν μέρος πάνω 2.000 δρομείς από όλο τον κόσμο.

Πηγή: runnermagazine.gr