Στο τοπ 16 ο Ολυμπιακός -Νίκησε με 59-52 τη Λαμποράλ Κούτσα

00:16 27/11/2015 - Πηγή: Aixmi

Ο Ολυμπιακός (6-1) με… μισή ομάδα λόγω απουσιών νίκησε τη Λαμποράλ Κούτσα (4-3) με 59-52 διδάσκοντας άμυνα. Απίστευτη δουλειά από όλους όσοι αγωνίστηκαν, στο Top 16 ήδη οι «ερυθρόλευκοι».
Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στο Top 16 από την 7η αγωνιστική

της πρώτης φάσης επικρατώντας της Λαμποράλ Κούτσα με 59-52. Παρά τις πολλές απουσίες, οι 9 «ερυθρόλευκοι» που αγωνίστηκαν έδωσαν τα πάντα, βοήθησαν όλοι και χάρη κυρίως στην σεμιναριακού επιπέδου άμυνα πανηγύρισαν τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο μυαλό του τον τρόπο με τον οποίο θα σταματούσε τη Λαμποράλ και το πέτυχε με εντυπωσιακό τρόπο. Οι Βάσκοι σκόραραν 6 πόντους στην πρώτη περίοδο έχοντας 2/11 σουτ εντός πεδιάς και 10 λάθη!. Στην άλλη πλευρά οι απουσίες (Πρίντεζης, Λοτζέσκι, Γιανγκ κυρίως) ήταν εμφανείς, ωστόσο η επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη βοήθησε πολύ (18-6, 12’).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 25-19, αλλά και πάλι μέσω της άμυνας οι Πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στο +14 (36-22).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου δεν άλλαξε στο παραμικρό η κατάσταση. Οι βουτιές στο παρκέ γίνονταν από αυτούς με ερυθρόλευκες φανέλες, η πίεση στην άμυνα από τους ίδιους και η διαφορά έμενε σε διψήφιο επίπεδο. Η Λαμποράλ όμως βρήκε λύσεις και αντέδρασε με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπουρούση (44-39, 30’).

Το ματς έγινε ντέρμπι, ο Σπανούλης τραυματίστηκε εκ νέου και αποσύρθηκε στα αποδυτήρια και τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Ακόμη και σε αυτές ήταν καλύτεροι οι Πρωταθλητές Ελλάδας.
Τα δεκάλεπτα: 12-6, 36-22, 46-39, 59-52

Πηγή: gazzetta.gr