Ο Ολυμπιακός «έφυγε» από τη Ρόδο νικώντας με 59-70

22:12 13/2/2017 - Πηγή: Aixmi

Ο Κολοσσός για 23′ ήταν κάτι περισσότερο από ανταγωνιστικός, όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός συγκεντρώθηκε και παρά τα άσχημα στατιστικά του έφυγε από τη Ρόδο νικώντας με 59-70.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και με αρκετά «επιθετική» άμυνα προηγήθηκαν νωρίς με 2-9 (3′). Η άμυνα ζώνης του Κολοσσού καθώς και οι βιαστικές επιλογές στην επίθεση από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, άλλαξαν γρήγορα τα δεδομένα με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν

εξαιρετικό πρόσωπο και να προηγούνται με 15-14 (8′).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι πίσω από τα 6.75, αλλά με 14/17 βολές (σωστά τα φάουλ) έβρισκαν σκορ. Στην άλλη πλευρά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 8/18 βολές και 8 λάθη. Με αυτά τα στατιστικά μπορεί να πήραν προβάδισμα 3 πόντων (26-29, 27′), αλλά το ημίχρονο έληξε ισόπαλο στους 35 πόντους.

Οι Ροδίτες μπήκαν με ενθουσιασμό στο δεύτερο ημίχρονο και με 6-0 σερί βρέθηκαν να προηγούνται με 41-35 (22′). Σε εκείνο το σημείο η άμυνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε και απάντησε με δικό του μεγαλύτερο σερί (13-0) για το 41-48 (25′). Στη συνέχεια παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν και την απώλεια του Βασίλη Σπανούλη, οι Πειραιώτες ήταν πιο συγκεντρωμένοι και έτσι η διαφορά πήγε και στο +9 (46-55, 29′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός φρόντισε να στείλει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (49-62, 33′), όμως ο με τρίποντο του Χολ κατάφερε να μειώσει σε 56-64 (36′). Το τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου επανέφερε το επίπεδο συγκέντρωσης στους παίκτες του και με τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός είχε 52% στα δίποντα αντί 38% του Κολοσσού, πήρε 11 περισσότερα ριμπάουντ (33-44) εκ των οποίων τα 14 επιθετικά. Επίσης είχε περισσότερες ασίστ (11-18) και βρήκε 26 πόντους από τους παίκτες που μπήκαν από τον πάγκο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Παπανικολάου σε 23:32 είχε 13 πόντους (2/3δ., 2/6τρ., 3/3β.), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα λάθος κι ένα κόψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Έρικ Γκριν σε 16:49 είχε 2 πόντους με 0/4 δίποντα εκ των οποίων τα 3 ήταν υπό ασφυκτική πίεση.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 22′ το σκορ ήταν 41-35, αλλά σε διάστημα τριών λεπτών οι Πρωταθλητές έτρεξαν σερί 14-0 και βρέθηκαν στο +8 (41-49). Από εκεί κι έπειτα δεν ανησύχησαν.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ματ Λοτζέσκι τελείωσε με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη κι ένα κλέψιμο.

Καλός κι ο Κεμ Μπιρτς με 11 πόντους κι 6 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός το «νεκρό» τρίλεπτο στην τρίτη περίοδο που έκανε λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα να χάσει την επαφή με το σκορ.

Ο Ολυμπιακός το άθλιο ποσοστό στις βολές (14/27, 51%), στα τρίποντα (4/19, 21%) και την έλλειψη συγκέντρωσης στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στα μισά της πρώτης περιόδου ο Ρέλεφορντ πέταξε τη μπάλα στον αέρα, ο Ρέντικ την άρπαξε και κάρφωσε με άλεϊ ουπ στο καλάθι του Ολυμπιακού.

Παρόμοια φάση στην τρίτη περίοδο με πρωταγωνιστές τους Βαγγέλη Μάντζαρη και Κεμ Μπιρτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-35, 46-55, 59-70

Πηγή: gazzetta.gr