Μεγάλη έκπληξη στο Eurobasket! Οι Φινλανδοί κέρδισαν τους Γάλλους στην πρεμιέρα

23:35 31/8/2017 - Πηγή: Aixmi

«Βόμβα» στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ. Η Φινλανδία έδειξε πως πέρα από έδρα διαθέτει ΚΑΙ ομάδα νικώντας με 86-84 τη Γαλλία, προσεχή αντίπαλο της Ελλάδας για τον πρώτο όμιλο.

Ο Λάουρι Μάρκανεν με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ απέδειξε γιατί επελέγη τόσο ψηλά στο ντραφτ από τους Μπουλς, αλλά ήρωας του αγώνα ήταν ο Τζαμάρ Γουίλσον που πέτυχε το καλάθι της νίκης στα 5’’.

Ο Εβάν Φουρνιέ με 25 και ο Νάντο Ντε Κολό με 21 πόντους ξεχώρισαν από τους «τρικολόρ», με τον τελευταίο να αστοχεί στο φινάλε κανονικής διάρκειας και παράτασης.

Ερτέλ, Ντε Κολό, Φουρνιέ, Ντιαό και Λοβέρν άρχισαν το ματς για τη Γαλλία, ενώ Κόπονεν, Σάλιν, Χαφ, Κότι και Λι για τη Φινλανδία.

Με ώθηση από 13.000 φιλάθλους και απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Κότι οι οικοδεσπότες στρογγυλοκάθισαν από την αρχή στη θέση του οδηγού (10-14). Οι προσωπικοί πόντοι του Ερτέλ δεν αρκούσαν για τους «τρικολόρ» και οι «σουόμι» με τον Γουίλσον να κερδίζει φάουλ σε σουτ πίσω από τη σέντρα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8 (15-23).

Οι φωνές του Κολέ έπιασαν τόπο και η ομάδα του με σπουδαία άμυνα άφησε άσφαιρους τους γηπεδούχους για πέντε λεπτά παίρνοντας προβάδισμα (25-23) που έφτασε και το +7 (33-26), με τον Φουρνιέ να παίρνει μπρος. Ο Σάλιν ήταν αυτός που φρόντισε να μαζέψει τη διαφορά στον πόντο πριν την ανάπαυλα (33-32).

Σάλιν και Κότι, σε συνδυασμό με τη βελτιωμένη άμυνα της Φινλανδία, οδήγησαν στην ανατροπή (37-42). Ο Ντε Κολό, που είχε μείνει στους δύο πόντους στο πρώτο μέρος, αφυπνίστηκε και μαζί του ολόκληρη η γαλλική ομάδα (48-47), που με οδηγό τον Τζάκσον έφτασε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου στο +8 (59-51) και στα μισά του δεκαλέπτου στο +9 (65-56) με τρίποντο του Ντιαό.

Το 4-0 των διοργανωτών έδωσε θάρρος στην κερκίδα, αλλά ο ασταμάτητος στο δεύτερο μέρος Ντε Κολό και ο Φουρνιέ σκόρπισαν τη σιγή. Προσωρινά όμως, καθώς ο Μάρκανεν έφερε το ματς σε απόσταση σουτ με τρίποντο (70-67) και ο Σάλιν με ένα ακόμη ισοφάρισε (70-70) 1:10 πριν το τέλος. Ο Φουρνιέ με προσωπικό καλάθι έβαλε ξανά μπροστά τη Γαλλία (72-70) στα 33,3’’ για να απαντήσει ο Γουίλσον στα 15,4’’ με ατομική ενέργεια. Το σουτ του Ντε Κολό στην εκπνοή βρήκε σίδερο και το ματς οδηγήθηκε σε παράταση.

Εκεί ο απίθανος Μάρκανεν έφερε με «βόμβα» την Ισλανδία στο +5 (79-84) στο 1:15 για τη λήξη, όμως ο Ντιαό και ο Φουρνιέ επανάφεραν την ισορροπία 25,9’’ πριν το τέλος (84-84). Ο Γουίλσον ζάλισε τον Βέστερμαν και πέτυχε το καλάθι της νίκης στα 5’’, καθώς ο Ντε Κολό αστόχησε στην εκπνοή.

Δεκάλεπτα: 15-23, 33-32, 53-49, 72-72, (πρτ.) 84-86.

Διαιτητές: Αντόνιο Κόντε (Ισπανία), Ζαφέρ Γιλμάζ (Τουρκία), Μάρτινς Κοζλόφσκις (Λετονία).

Πηγή: sport-fm-.gr