Εκτός Ολυμπιακών η Ελλάδα από την Κροατία (61-66)

22:10 8/7/2016 - Πηγή: Aixmi

Η Εθνική Ελλάδας βρέθηκε στο -24 (13-37), προσπέρασε με ένα καλάθι (48-46), αλλά τελικά η Κροατία επικράτησε με 61-66 στον ημιτελικό του Προολυμπιακού τουρνουά αποκλείοντας την Εθνική ομάδα από τους Ολυμπιακού Αγώνες στο Ρίο. Έβδομο συνεχόμενο καλοκαίρι χωρίς διάκριση.

Για έβδομο συνεχόμενο καλοκαίρι

η Εθνική Ελλάδας έμεινε χωρίς διάκριση αφού ηττήθηκε στον ημιτελικό του Προολυμπιακού τουρνουά από την Κροατία με 61-66. Οι διεθνείς μας έπαιξαν μπάσκετ μόνο για ένα δεκάλεπτο, χρόνος ο οποίος δεν είναι αρκετός σε αυτό το επίπεδο για να χαρίσει νίκη. Οι Κροάτες ήταν καλύτεροι, έπαιξαν πιο στοχευμένο μπάσκετ και αύριο θα έχουν τη δική τους ευκαιρία για να ταξιδέψουν στη Βραζιλία.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν το πλέον εφιαλτικό. Η Εθνική παρουσιάστηκε ανέτοιμη, άστοχη, χωρίς ψυχολογία και με τραγική άμυνα. Οι Κροάτες σούταραν ανενόχλητοι και βρέθηκαν μπροστά με 3-20, (7′) και με 13-37 (12′). Οι διεθνείς μας προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και το κατάφεραν εν μέρει. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Στράτου Περπέρογλου, με βελτιωμένη άμυνα και μεγαλύτερη ενέργεια από τον Κώστα Κουφό, το σκορ έγινε 34-42 (18′) χάνοντας μάλιστα την ευκαιρία να τη ρίξουν και ακόμη πιο χαμηλά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ελληνική άμυνα είχε πιάσει από το «λαρύγγι» τους Κροάτες οι οποίοι στα πρώτα 7′ της περιόδου είχαν σκοράρει μόνο δύο βολές κι έτσι το τρίποντο του Γιάννη Μπουρούση (είχε προηγηθεί δεύτερο κρεσέντο του Στράτου Περπέρογλου) μείωσε σε 45-46 (27′) για να ακολουθήσει και προσπέρασμα (48-46, 28′).

Οι Κροάτες παρά 17 συνεχόμενα άστοχα τρίποντα, είχαν περισσότερες λύσεις μέσα από τη ρακέτα και με επιμέρους σκορ 3-16 προηγήθηκαν με 51-62 (36′). Οι διεθνείς μας προσπάθησαν για δεύτερη φορά να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης, μείωσαν σε 61-65, αλλά ξέμειναν από χρόνο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κροατία ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση σε αντίθεση με την Ελλάδα η οποία είχε στα πρώτα 13′ του ματς 1/10 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Γενικότερα οι Κροάτες φάνηκαν αν έχουν πλάνο σε αντίθεση με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (σουτάραμε 30 δίποντα και 34 τρίποντα).

Στα στατιστικά συνολικά η Ελλάδα είχε 5 περισσότερα λάθη, σούταρε 13/30 δίποντα και 8/34 τρίποντα ενώ ξεχώρισαν οι 31 πόντοι που δέχτηκε στην πρώτη περίοδο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντάριο Σάριτς σε 38:18 είχε 16 πόντους (6/8δ., 0/3τρ., 4/8β.), 8 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα λάθος.

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (34:35) ολοκλήρωσε με 20 πόντους (4/9δ., 2/8τρ., 6/8β.), 4 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν ανταποκρίθηκε στις δυσκολίες του ματς. Ο φόργουορντ των Μπακς σε 33:14 είχε 9 πόντους με 3/7 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 3/3 βολές, πήρε 9 ριμπάουντ, αλλά έκανε 6 λάθη.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Ελλάδα «γύρισε» το ματς. Οι Κροάτες είχαν χλωμιάσει όμως το 48-46 έγινε 49-56 με την Ελλάδα να μένει για 6:30 μόλις με μία εύστοχη βολή.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι διεθνείς μας το γεγονός ότι με 10 λεπτά μπάσκετ γύρισαν διαφορά 24 πόντων.

Οι Κροάτες την σωστή τους αντίδραση όταν είδαν τα δύσκολα.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Ελλάδα ένα ακόμη αποτυχημένο καλοκαίρι.

Η Κροατία την ευκολία με την οποία απώλεσε τη διαφορά των 24 πόντων που είχε υπέρ της.

Τα δεκάλεπτα: 13-31, 34-44, 49-52, 61-66

Πηγή: gazzetta.gr