Χάλκινη η Γαλλία, εκτός βάθρου μετά από δέκα χρόνια η Ισπανία

21:07 23/7/2017 - Πηγή: Aixmi

H Γαλλία κέρδισε εύκολα 72-58 την Ισπανία στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού U20 κατακτώντας το χάλκινο κι αφήνοντας τους ηττημένους εκτός βάθρου για πρώτη φορά μετά το 2006.

Το έβδομο μετάλλιό της σε επίπεδο U20 και τέταρτο χάλκινο κατέκτησε η Γαλλία νικώντας εύκολα με 72-58 την Ισπανία στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Κρήτης.

Οι κάτοχοι του τίτλου έμειναν εκτός βάθρου για πρώτη φορά μετά το 2006.

Οι «τρικολόρ» μπήκαν πολύ πιο αποφασιστικά στον αγώνα και από το πρώτο δεκάλεπτο έχτισαν διαφορά (8-16), η οποία στο φινάλε του ημιχρόνου έφτασε και τους 18 πόντους (19-37). Η ιδέα του Ίμπον Ναβάρο να εφαρμόσει άμυνα ζώνης απέδωσε και με τον Μπαρέιρο οδηγό στην επίθεση η Ισπανία μείωσε στο τρίτο δεκάλεπτο στους επτά(46-53). Με τον Πουαριέ σε εξαιρετική βραδιά η Γαλλία κατάφερε να αποσπαστεί ξανά (49-65) και να καθαρίσει το ματς.

Διαιτητές: Εστερόν (Ισραήλ), Σούκις (Λιθουανία), Κρέιτς (Σλοβενία).
Δεκάλεπτα: 15-20, 25-39, 47-56, 58-72
Ισπανία (Ναβάρο): Ντε λα Ρούα, Γκαρθία 3, Λόπεθ-Αροστέγκι 10, Ε. Βίλα, Ρίγκο, Γιούστα 4, Σορόγια 6, Μαρτί 8, Ρ. Βίλα 10 (6 ριμπ.), Μπαρέιρο 17 (6 ριμπ.).
Γαλλία (Τουπάν): Οκόμπο 5, Ονά Εμπό, Μπενγκαμπέρ 4 (6 ασίστ), Πουαριέ 14 (8 ριμπ.), Γετνά 2 (7 ριμπ.), Ντενίς 13, Νουά 15 (11 ριμπ.), Εργκό 6, Βοτιέ 4, Ντιαβαρά 9.

Πηγή: sport-fm.gr