Απίστευτα πράγματα σε ματς του Ευρωμπάσκετ Κορασίδων!

21:40 17/8/2017 - Πηγή: Aixmi

Έχουμε δει πολλούς αγώνες στο παρελθόν να κρίνονται με μεγάλες διαφορές και να είναι εντελώς άνισοι.

Αυτό που έγινε πάντως στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κορασίδων (U16) β’ κατηγορίας, δεν το βλέπει κανείς συχνά. Στον αγώνα του β’ ομίλου μεταξύ του Βελγίου και της Μολδαβίας, οι πρώτες επικράτησαν με σκορ…. 132-13, ωστόσο τα στατιστικά των δύο ομάδων είναι ακόμα πιο ενδιαφέροντα από το τελικό σκορ!

* Το στατιστικό που βγάζει μάτια είναι το εξής: οι Μολδαβές υπέπεσαν συνολικά σε… 80 λάθη, με τρεις εξ αυτών να κάνουν διψήφιο αριθμό (Ποπόφ 16, Τρόιαν 14 και Τσιρούτα 10)!

*

Η Μολδαβία επιχείρησε συνολικά 16 σουτ σε όλο το παιχνίδι και ευστόχησε σε τρία.

* Το τελευταίο σουτ που πέτυχαν οι Μολδαβές στο παιχνίδι ήταν 3’29» πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, όταν το σκορ ήταν 7-18.

Δείτε το… ιστορικό διάγραμμα των σουτ των δύο ομάδων

* Το Βέλγιο έκλεψε 43 φορές τη μπάλα και έβαλε 97 πόντους από λάθη αντιπάλου!

* Πέτυχε επίσης 94 πόντους μέσα από τη ρακέτα και 65 στον αιφνιδιασμό.

* Το μεγαλύτερο σερί που έκανε το Βέλγιο ήταν 50-0, από το 20′ (65-12) έως το 35′ (115-12)!

* Η Μολδαβία πέτυχε ΕΝΑΝ πόντο στο δεύτερο ημίχρονο και ΤΡΕΙΣ από τη δεύτερη περίοδο και ύστερα. Όλους με ελεύθερες βολές.

* Κι όμως, η Μολδαβία… προηγήθηκε στο παιχνίδι για 1’43».