Ο Ολυμπιακός κατέκτησε πήρε το τουρνουά "Rixos Cup"

23:19 27/9/2013 - Πηγή: E-Typos
Αήττητος ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο «Rixos Cup» ο Ολυμπιακός, ο οποίος στον τελικό του τουρνουά επικράτησε στην παράταση 87-86 (78-78κ.α.) της Μπεσίκτας και κατέκτησε την πρώτη θέση. MVP του τουρνουά της Κωνσταντινούπολης αναδείχθηκε ο Κώστας Σλούκας, με τον Έλληνα γκαρντ να συνεργάζεται υποδειγματικά με τον Σέντρικ Σίμονς στην τελευταία περίοδο και να στέλνoυν τον αγώνα στην παράταση, εκεί όπου ο Λοτζέσκι με προσωπική ενέργεια στην εκπνοή
διαμόρφωσε το τελικό 87-86.

Μουδιασμένοι παρουσιάστηκαν οι «ερυθρόλευκοι» στα πρώτα 26 λεπτά του αγώνα και μοιραία βρέθηκαν στο -15 (32-47). Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ευρώπης «αφυπνίστηκαν», κυρίως στην άμυνα, στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας του αγώνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 78-78 στην εκπνοή, με ωραίο καλάθι του Σίμονς, και να διεκδικήσουν τη νίκη στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Σλούκας συνέχισε να διακρίνεται σε επίθεση και δημιουργία, ενώ ο Λοτζέσκι στα 4'' πριν τη λήξη χάρισε τη νίκη-πρωτιά στους «ερυθρολεύκους».

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 33-30, 57-51, 78-78κ.α., 86-87παρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (7ρ.), Λο 4, Ντάνστον 8, Περπέρογλου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 17 (1τρ., 4ασ.), Σίμονς 14 (7ρ.), Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 1 (7ασ.), Λοτζέσκι 15 (3τρ., 3ασ.).

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Καντεμίρ): Γκιουλέρ 9 (1), Οζμιράκ 3 (1), Λόφτον 32 (3), Μπρόεκχοφ 5 (1), Ρούζιτς 2, Φόστερ 5 (1), Μπάκμαν 14 (1), Σιρίν 2, Αϊβερσον 9, Τοπάλογλου 5.

Στο κλείσιμο της «αυλαίας» του τουρνουά «Rixos Cup», το οποίο διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μπουντιβέλνικ-Φενέρμπαχτσέ/Ούλκερ (θέσεις 5-6) 86-78

Αναντολού Εφές-Ζαλγκίρις (θέσεις 3-4) 94-65

Ολυμπιακός-Μπεσίκτας (ΤΕΛΙΚΟΣ) 87-86 -παρ. (78-78κ.α.)