Με το δεξί ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου του στο Σινσινάτι ο Φέντερερ

14:15 14/8/2013 - Πηγή: TNSite
Τις προηγούμενες ημέρες, δοκίμαζε και τις δύο ρακέτες και τελικά επέλεξε την παλιά ο Ρότζερ Φέντερερ. Χωρίς να βγάλει... μάτια, επικράτησε 2-0 σετ (6-3, 7-6) του Φίλιπ Κόλσραϊμπερ και έκανε ιδανική πρεμιέρα στο Σινσινάτι, με στόχο τι άλλο; Το repeat και την έκτη κούπα στη διοργάνωση.

Το πρώτο σετ κατέληξε σχετικά εύκολα στον King Roger, καθώς αν κι έχασε αρκετές ευκαιρίες για μπρέικ, τελικά ήταν

τόσες πολλές στο σύνολο (επτά), που του... ‘κατσε η μία και προηγήθηκε 1-0, έπειτα από 33 λεπτά. Στο δεύτερο τα πράγματα ήταν πιο ζόρικα, με τον Γερμανό να «σπάει» τον Ελβετό και να παίρνει προβάδισμα με 4-2 γκέιμ. Ο κάτοχος του τίτλου όμως, βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει κι έτσι οι δύο τενίστες οδηγήθηκαν στο tie break. Εκεί, ο Φέντερερ έσωσε ένα set point του αντιπάλου του και τελικά έφτασε στη νίκη, ύστερα από 1 ώρα αγώνα και 28 λεπτά.

Στο τρίτο γύρο του αμερικανικού Masters, το νούμερο πέντε στον κόσμο θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Γκρανογιέρ-Χάας. Σήμερα ρίχνονται στην «μάχη», Τζόκοβιτς, Μάρεϊ και Ναδάλ, που αντιμετωπίζουν τους Μονάκο, Γιούζνι και Μπέικερ αντίστοιχα.

Πηγή: sport-fm.gr