Στους «8» η Γαλλία με ανατροπή

Attikipress.gr |Ηλεκτρονική ενημέρωση.

Του Σωτήρη Τριανταφύλλου

Με δύο γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν σε τέσσερα λεπτά η Γαλλία γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Ιρλανδίας και ταυτόχρονα την πρόκριση στα προημιτελικά του Euro όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Αγγλίας – Ισλανδίας που παίζουν τη Δευτέρα 27 Ιουνίου. Οι Ιρλανδοί ήταν εξαιρετικά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν πολύ νωρίς, μόλις στο 2’ με εύστοχο πέναλτι του Μπρέιντ. Η Γαλλία στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακή, αλλά στην επανάληψη εμφανίστηκε πολύ καλύτερη, είχε ευκαιρίες και με δύο γκολ του Γριέζμάν στο 57’ και στο 61’ ανέτρεψε το σε βάρος της σκορ και πήρε τη νίκη. Οι Ιρλανδοί έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντάφι στο 65’.

Το άρθρο Στους «8» η Γαλλία με ανατροπή εμφανίστηκε πρώτα στο Alphafreepress.gr.