Λευτέρης Πετρούνιας: Να υπερασπιστεί απόψε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή

Attikipress.gr |Ηλεκτρονική ενημέρωση.

– του Αντώνη Γεωργακόπουλου

Ο Λευτέρης Πετρούνιας, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, αφού προκρίθηκε ως πρώτος στα τελικά του αγωνίσματος των κρίκων.

Ο τελικός των κρίκων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μόντρεαλ, θα ξεκινήσει σήμερα στις 22:20 ώρα Ελλάδας (ΕΡΤ2) και θα είναι το τελευταίο αγώνισμα της πρώτης ημέρας των τελικών των οργάνων.

Ο 27χρονος Έλληνας Ολυμπιονίκης καλείται να υπερασπιστεί τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή,

τον οποίο κατέκτησε πριν από δύο χρόνια στη Γλασκόβη, και αν το καταφέρει, τότε θα γίνει μόλις ο 9ος γυμναστής των κρίκων στην ιστορία της διοργάνωσης, που θα έχει καταφέρει κάτι τέτοιο.

Ο Πετρούνιας, «τρέχει» ένα σερί 6 αήττητων διοργανώσεων, στις οποίες κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Η τελευταία φορά που ηττήθηκε ήταν στις 18 Απριλίου 2016, στο προ-Ολυμπιακό test event του Ρίο Ντε Τζανέιρο, όπου κατέλαβε τη 2η θέση, πίσω από τον Βραζιλιάνο «οικοδεσπότη» και Ολυμπιονίκη του 2012 Αρτούρ Ζανέτι.

Το άρθρο Λευτέρης Πετρούνιας: Να υπερασπιστεί απόψε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή εμφανίστηκε πρώτα στο Alphafreepress.gr.