Ζωντανή στο τέλος η Νιγηρία

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έμεινε ζωντανή η Νιγηρία, καθώς με γκολ του Ομπίνα επικράτησε με 1-0 της Μοζαμβίκης και πλέον η πρόκριση θα παιχτεί την τελευταία αγωνιστική. Το προβάδισμα, πάντως, το έχει η Τυνησία που κέρδισε δύσκολα την Κένυα με το ίδιο σκορ. Αποκλείστηκε και τυπικά η ομάδα του Σιμάο. Ένα βήμα πριν τον δεύτερο σερί αποκλεισμό της από τελικά Μουντιάλ βρέθηκε η Νιγηρία, ωστόσο το γκολ του Ομπίνα χάρισε τη νίκη στους «σούπερ αετούς» με 1-0 επί της Μοζαμβίκης. Οι Νιγηριανοί έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της πρόκρισης, για την οποία θα παλέψουν με την Τυνησία που κέρδισε με το ίδιο σκορ την Κένυα. Μετά τα αποτελέσματα αυτά, η ομάδα του Σιμάο (δεν ήταν στην αποστολή) έχασε και τις μαθηματικές της ελπίδες για να διεκδικήσει το εισιτήριο για τα τελικά της Νοτίου Αφρικής.