Το φιόρο του Λεβάντε

Παρθενική νίκη στην ιστορία της Λεβάντε ως γηπεδούχου κόντρα στην κάκιστη Ρεάλ. Με 10 οι Μαδριλένοι από το 39' (Κεντίρα) δεν σήκωσαν το γάντι στην χθεσινή «οκτάρα» της Μπάρτσα. Περισσότερα σε λίγο... Ποιος Κουν; Ο Φαλκάο! Η πώληση του Σέρχιο Αγουέρο σκόρπισε αρχικά θλίψη στους οπαδούς της Ατλέτικο. Αυτή όμως λογικά θα έχει ήδη εξαφανιστεί. Για τη... θεραπεία φροντίζει ο αντικαταστάτης του. Ο Ρανταμέλ Γκαρσία Φαλκάο δεν ήταν φθηνός. Εκεί πήγαν σχεδόν όλα τα φράγκα (40 από τα 45 εκατ.) που εισπράχθηκαν από τον
Αγουέρο, μα με το καλημέρα έχουν πιάσει τόπο. Ο Φαλκάο σκόραρε την Πέμπτη στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του με τους Ροχιμπλάνκος και τώρα ήρθε να διαλύσει με χατ τρικ τη Σανταντέρ. Στα τρία γκολ του Κολομβιανού επιθετικού (το δεύτερο με πέναλτι) προσθέστε και το... κερασάκι του πιτσιρικά Ανριάν Λόπεθ και θα έχετε την «τεσσάρα» των Μαδριλένων επί της κάκιστης Ράθινγκ. Εξαιρετικός ήταν και επίσης νεοφερμένος Ντιέγκο, ενώ αντίθετα ο Αλέξανδρος Τζιόλης που έπαιξε όλο το ματς, δεν κατάφερε να ξεχωρίσει από το συνονθύλευμα των φιλοξενούμενων. Η εκδίκηση του Λουίς Γκαρθία Πραγματικά αυτή η ζωή παίζει απίστευτα παιχνίδια. Φυσικά αυτό ισχύει και στο ποδόσφαιρο. Για παράδειγμα δείτε τι συνέβη με τον Λουίς Γκαρθία. Ο τριαντάχρονος επιθετικός υπηρέτησε πιστά την Εσπανιόλ από το 2005. Για χάρη της πέτυχε 47 γκολ στο πρωτάθλημα, αλλά την τελευταία στιγμή ο Μαουρίστιο Ποκετίνο έκρινε πως δεν τον ήθελε άλλο στη δούλεψή του. Ομάδα βρήκε, αν και αυτό συνέβη στις 31 Αυγούστου! Η Σαραγόσα του έδωσε δουλειά και αυτός έσπευσε να της το ξεπληρώσει. Πώς; Με δύο κεφαλιές κόντρα στην Εσπανιόλ! Άνοιξε το σκορ στο 29' και της χάρισε τη νίκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ενδιάμεσα είχαν γίνει απίθανα πράγματα. Ο Χάβι Λόπεθ είχε ισοφαρίσει (71'), για να αποβληθεί λίγο αργότερα, καθώς έκανε πέναλτι στον Λάφιτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λουίς Γκαρθία, με τον Κρίστιαν Αλβαρεθ να τον... ψαρεύει. Όσο για τον σκόρερ των γηπεδούχων, ήταν στο απέναντι στρατόπεδο στον τελικό Κυπέλλου του 2006, όταν δηλαδή στέρησε υπέρ της Εσπανιόλ το τρόπαιο από τη Σαραγόσα. Η Ράγιο το μαδριλένικο ντέρμπι Η φετινή Πριμέρα έχει έντονο το άρωμα της Μαδρίτης, καθώς συμμετέχουν τέσσερις ομάδες από την πρωτεύουσα! Οι δύο εξ αυτών, Χετάφε και Ράγιο, διασταύρωσαν τα ξίφη τους για πρώτη φορά στη μεγάλη κατηγορία, με την ομάδα από το Βαγιέκας να φεύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης και να φτάνει τους πέντε πόντους σε τρία ματς, πετυχαίνοντας παράλληλα την πρώτη της νίκη στα... σαλόνια. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν από πολύ νωρίς το σκορ. Μόλις στο 4`, ύστερα από μπαλιά του Μοβίγια ο Μίτσου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γρήγορο γκολ έδωσε ακόμα περισσότερη αυτοπεποίθηση στους φιλοξενούμενους, με τη Χετάφε να έχει μόλις μία ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην επανάληψη, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάτι. Πέδρο Λεόν και Γκουίθα έδειξαν ανέτοιμοι για τη Χετάφε, η οποία παραμένει με μόλις έναν βαθμό. ΤΟ ΦΙΛΜ Σαββάτο Σπόρτινγκ Χιχόν – Βαλένθια    0-1 (29' Σολδάδο) Γρανάδα – Βιγια