Προελαύνει η ΜΠΑΤΕ

Τρεις νίκες μακριά από την κατάκτηση του τέταρτου σερί τίτλου βρίσκεται η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ. Η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League επικράτησε εντός έδρας της Βιτέμπσκ με 3-1, διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας των δέκα πόντων από την δεύτερη Ντιναμό Μινσκ, ενώ έχει και ματς λιγότερο. Δύο γκολ σημείωσε ο Ροντιόνοφ στο 15΄ και στο 61΄, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκοαριάν με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Λεμπέντεφ στο 34΄, ενώ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ογκάρ στις καθυστερήσεις, στην φάση του πέναλτι. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ΜΠΑΤΕ πέτυχε την 15η νίκη της, φτάνοντας στους 47 βαθμούς, δέκα περισσότερους από την Ντιναμό. Η αντίπαλος της ΑΕΚ έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ απομένουν έξι αγωνιστικές για το