Όπως παλιά...

18:20 5/7/2009 - Πηγή: Gazzetta
Με τον ιδανικότερο τρόπο ολοκληρώθηκε στην Πεσκάρα η παρουσία των Ελλήνων αθλητών του τζούντο. Στο πέσιμο της αυλαίας των Μεσογειακών Αγώνων ο Ηλίαδης Ηλιάδης, επέστρεψε στος επιτυχίες και χάρισε ένα ακόμη χρυσό στα γαλανόλευκα χρώματα, ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία των -90 κιλών. Συγκεκριμένα, ο χρυσός Ολυμπιονίκης της Αθήνας επικράτησε στον μεγάλο τελικό του Μαροκινού, Μοχάμεντ Αλ Ασρί και έδειξε έτοιμος για τις επερχόμενες μεγάλες διοργανώσεις του αθλήματος, έπειτα από τον πολύμηνο τραυματισμό του. Νωρίτερα, ο πρωταθλητής μας είχε επικρατήσει των Μπανιόλι (Ιταλία) και Μπουγιακούμπ (Αλγερία). Στις υπόλοιπες κατηγορίες με ελληνική συμμετοχή, η Παναγιώτα-Βασιλική Λυμπεροπούλου στα +78 κιλά έχασε από τη Σαμάχ Ραμαντάν (Αίγυπτος) και Ράνια Ελ Κιλάλι (Μαρόκο), ενώ στα +100κ ο Μιχάλης Αλεξιάδης νίκησε τον Μίτια Γιένους (Σλοβε