Με το έκτο για παρέα!

Με μια ακόμα επιβλητική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός επικράτησε 82-56 της Μάλαγα. Οι «πράσινοι» έμειναν αήττητοι θέτοντας τις βάσεις για την πρώτη θέση του ομίλου και το πλεονέκτημα έδρας ενόψει Βαρκελώνης.Το παιχνίδι του Παναθηναϊκού είχε προσανατολισμό από τα πρώτα
λεπτά την εκμετάλλευση των μις ματς κοντά στο καλάθι και την υπεροπλία του Μπατίστ έναντι του Φρίλαντ σε όγκο και δύναμη. Οι «πράσινοι» επιδίωξαν την επαφή και έτσι απέκτησαν διπλό όφελος. Φόρτωσαν με φάουλ τους Φρίλαντ και Χιμένεθ (στο ημίχρονο είχαν τέσσερα και τρία φάουλ αντίστοιχα) και κέρδισαν αρκετές βολές με τις οποίες εδραίωσαν το προβάδισμα τους από την αρχή.

Η Μάλαγα κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το 7’ (12-11), αλλά ένα σερί 16-2 του Παναθηναϊκού άφησε από νωρίς τους Ισπανούς σε ρόλους θεατή, αφού ήδη στο 11’ η διαφορά είχε φθάσει το +15 (28-13). Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι εκείνο το σημείο το «τριφύλλι» είχε 13/17 βολές έχοντας σαφή επιδίωξη στο παιχνίδι του να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα.