Μακάμπι υπέρ... Αμαρουσίου!

23:51 7/1/2010 - Πηγή: Gazzetta
Η Μακάμπι έκανε το χατίρι... του Αμαρουσίου και επικράτησε με 79-59 της Ρόμα για την 9η αγωνιστική του γ' ομίλου της Ευρωλίγκα. Δυσκολεύει πλέον η πρόκριση για τη Ρόμα.Από την αρχή του αγώνα, η Μακάμπι είχε το «πάνω χέρι» στο σκορ (16-11 στο 7' και 22-15 στο 9'), όμως σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα σιγουριάς. Το παιχνίδι μέχρι την ανάπαυλα κυλούσε στο ίδιο μοτίβο και έτσι το σκορ στο 20' ήταν ισόπαλο 35-35, με τον Τσακ Έιντσον να κάνει... παπάδες, έχοντας σημειώσει ήδη 15 πόντους.Στο ίδιο έργο θεατές και στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με το σκορ να «κολλάει» για τέσσερα ολόκληρα λεπτά στο 45-45 (26') πριν οι γηπεδούχοι κάνουν ένα μικρό σερί 6-0 και πάρουν το προβάδισμα με 51-45. Η αρχή της τελευταίας περιόδου βρήκε την «ομάδα του λ