Ήττα από τη Ρωσία

Με ήττα ξεκίνησε η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών τις υποχρεώσεις της στο διεθνές τουρνουά που διεξάγεται στη Μόσχα και εντάσσεται στο πλαίσιο της προετοιμασίας της εν όψει των Μεσογειακών Αγώνων στην Πεσκάρα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε με 11-8 από τη διοργανώτρια χώρα, ενώ το Σάββατο (13/6) θα τεθεί αντιμέτωπο με τη Σερβία. Τα λάθη σε άμυνα και επίθεση στοίχισαν στην ελληνική ομάδα, η οποία έχασε την επαφή με το σκορ στην επανάληψη δίνοντας την ευκαιρία στους Ρώσους να πάρουν «αέρα» τεσσάρων τερμάτων στην τρίτη περίοδο (9-5). Από εκεί κι έπειτα ήταν δύσκολο να ανατρέψουν
την κατάσταση, έχουν όμως το «ελαφρυντικό» της νεανικής ομάδας που προσπαθεί ακόμη να βρει τα πατήματά της. «Κάναμε σφάλματα σε άμυνα και επίθεση, αλλά είχαμε και καλές στιγμές. Πρέπει να σταματήσουμε πια να αναφερόμαστε σε νέα παιδιά, αλλά αυτοί οι παίκτες θα πρέπει να αποκτήσουν το υψηλό επίπεδο ανδρών. Αυτό που χρειάζονται είναι πολλά ματς και να αποκτήσουν την εμπειρία αγώνων αυτού του επιπέδου. Πλέον,