Ήττα... αλλά πρωτιά

22:07 5/1/2010 - Πηγή: Gazzetta
Την ήττα με 73-51 γνώρισε ο Πανελλήνιος από την Γκραν Κανάρια στην Ισπανία, για την 5η αγωνιστική του ζ' ομίλου του EuroCup. Οι «Ολυμπιονίκες» παρέμειναν πρώτοι στη βαθμολογία.Με τον αέρα του πρωτοπόρου μπήκε στο γήπεδο ο Πανελλήνιος και από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα πήρε το προβάδισμα στο σκορ (8-13 στο 8'). Ο Ντέβιν Σμιθ είχε πετύχει τους 6 από τους 13 πόντους της ομάδας, ενώ το στατιστικό που χρήζει ιδιαίτερης μνείας είναι τα 8!! κλεψίματα του Πανελληνίου στην πρώτη περίοδο, αλλά και τα 14 λάθη των δύο ομάδων. Το πρώτο δεκάλεπτο «έκλεισε» με το σκορ να έχει διαμορφωθεί σε 10-13, υπέρ της ελληνικής ομάδας.Η ομάδα του Ηλία Ζούρου συντηρούσε μία διαφορά κοντά στους 5 πόντους (14-19 στο 13'), όμως οι Ισπανοί με ένα σερί 6-0 κατάφερε να προσπεράσει με 20-19.