Η Μπάρτσα κέρδισε τον Μπέκαμ

02:51 2/8/2009 - Πηγή: Gazzetta
Τη νίκη με 2-1 κατέκτησε η Μπαρτεσλόνα επί των Λος Άντζελες Γκάλαξι στην αναμέτρηση που διεξήχθη στην «Rose Bowl» της Πασαντίνα μπροστά σε 94.000 θεατές που παρακολούθησαν από κοντά τα αστέρια της ισπανικής ομάδας. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης κατέβηκε με αρκετές αλλαγές και ο Πεπ Γκουαρντιόλα έδωσε την ευκαιρία σε πολλούς παίκτες του να αγωνιστούν. Ο Πέδρο άνοιξε στο 11' το σκορ για λογαριασμό της Μπαρτσελόνα για να ισοφαρίσει ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ντέιβιντ Μπέκαμ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Τελικά τη νίκη για τους «μπλαουγκράνα», χάρισε στο 66' ο Γεφρέν. Για την Μπαρτσελόνα αγωνίστηκαν οι εξής: Πίντο (46’ Βαλντές), Μουνιέσα (46’ Φόντας), Μάρκες (29’ Ενρίκε-60’ Πικέ), Αντράντε (46’ Αμπιντάλ), Ντάνιελ Άλβες (46’ Πουγιόλ), Κεϊτά (46’ Μπουσκέτς), Τουρέ (46’