ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2016-1ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΟΥΡΚΙΑ-ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: 3-1
Γήπεδο: Αλί Σάμι Γεν

Επιτέλους νίκη για την Τουρκία που επικράτησε με 3-1 του Καζακστάν.

Η Τουρκία ήταν καλύτερη από την αρχή του αγώνα και στο 26ο λεπτό ο Μπουράκ με πέναλτι έκανε το 1-0. Και πριν προλάβει να αντιδράσει το Καζακστάν δέχτηκε και δεύτερο γκολ

στο 29' ξανά από τον Μπουράκ.

Η Τουρκία έκανε το 3-0 με τον Αζίζ στο 83ο λεπτό και στο 87' το Καζακστάν μείωσε με το πέναλτι του Σαμακόφ.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Βολκάν, Καγιά, Αζίζ, Τουφάν, Ινάν, Αρντά, Ερκίν, Σεν (81' Τόρε), Μπουλούτ, Μπουράκ, Σαχάν (85' Εκισί)

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Μόκιν, Γκουρμάν, Αμπντούλιν (76' Μαλί), Σμακόφ, Λογκβινένκο, Κονισμπάγεφ, Ισλαμκάν, Ταγκιρμπέγεφ, Σόμκο, Λούνιν (73' Σκέτκιν), Κιζινιτσένκο (82' Νουργκαλίγεφ)

ΤΣΕΧΙΑ-ΙΣΛΑΝΔΙΑ: 2-1
Γήπεδο: Ντούσαν Αρίνα

Μεγάλη νίκη με 2-1 πέτυχε η Τσεχία κόντρα στην Ισλανδία και πήρε κεφάλι στον όμιλο.

Η Ισλανδία μπήκε δυνατά στο ματς και στο 9ο λεπτό πάγωσε το κοινό των Τσέχων, καθώς έκανε το 1-0 με τον Ρ.Σίγκουρντσον. Στη συνέχεια η Τσεχία ισορρόπησε το ματς και στο 45+1' έφερε στα ίσα το σκορ με το γκολ του Καντεράμπεκ.

Στο 54ο λεπτό ο Λάφατα αστόχησε από ιδανική θέση, ενώ στο 61' οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη στο αυτογκόλ του Μπόβνταρσον.

ΤΣΕΧΙΑ: Τσεχ, Καντεράμπεκ, Κάντλετς, Σίβοκ, Ντόκαλ, Ροσίτσκι (90+2' Προχάτζκα), Πούντιλ, Κρέιτσι (65' Πίλαρ), Νταριντά, Λάφατα (82' Νέτσιντ)

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χάλντορσον, Ρ.Σίγκουρντσον, Άρνασον, Σκούλασον, Μπιάρνασον (77' Γκούντμουντσον), Γκ.Σίγκουρντσον, Γκούναρσον, Ε.Μπιάρνασον (62' Σέβερσον), Χάλφρεντσον (63' Γκίσλασον), Μπόβνταρσον, Σίγκθορσον

ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΛΕΤΟΝΙΑ: 6-0
Γήπεδο: Άμστερνταμ Αρίνα

Εύκολη νίκη με 6-0 πέτυχε η Ολλανδία κόντρα στη Λετονία

Μόλις στο 6ο λεπτό, η Ολλανδία άνοιξε το σκορ, καθώς ο Ρόμπεν έβγαλε τη σέντρα και ο Φαν Πέρσι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λετονίας. Οι «οράνιε» συνέχισαν να πιέζουν και στο 35' ο Φαν Πέρσι έδωσε όμορφα για τον Ρόμπεν που με ψύχραιμο πλασέ έξανε το 2-0. Και στο 42' ο Αφελάι έκανε το γύρισμα και ο Χούντελααρ από κοντά έγραψε το 3-0.

Η Ολλανδία δεν πάτησε φρένο στην επανάληψη και στο 78ο λεπτό ο Μπρούμα έκανε το 4-0. Το 5-0 διαμόρφωσε ο Ρόμπεν στο 82' και στο 89' ο Χούντελααρ έκανε το τελικό 6-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Φαν ντερ Βιλ, Μπρούμα, Βίλεμς, Βτε Φρι, Μπλιντ (20' Κλασιέ), Σνάιντερ, Αφελάι (69' Ντεπάι), Χούντελααρ, Φαν Πέρσι (79' Βαϊνάλντουμ), Ρόμπεν

ΛΕΤΟΝΙΑ: Κολίνκο, Ντούμπρα, Γκαμπόβς, Γκορκς, Κουράκινς, Ικάουνιεκς (46' Λάιζανς), Ζίουζινς (54' Κάουνα), Φερτόβς, Α.Βισνιακόβς, Σαμπάλα, Ε.Βισνιακόβς (70' Ρούντνεβς)