23:54 16/6/2014 - Πηγή: AEK365

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2014-6ος ΟΜΙΛΟΣ-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΙΡΑΝ ΝΙΓΗΡΙΑ: 0-0
Γήπεδο: Arena da Baixada

Μετά από 13 ματς και 1170 λεπτά, η πρώτη ισοπαλία του φετινού Μουντιάλ είναι γεγονός. Ιράν και Νιγηρία κόλλησαν στο 0-0 σε ένα κακό ματς, αποτέλεσμα που βόλεψε τη Βοσνία που όπως έδειξε χθες, πως έχει τη δυναμική να χτυπήσει

και τις δύο αυτές ομάδες. Μακράν το χειρότερο ματς απ' όσα έχουμε δει στα γήπεδα της Βραζιλίας...

Ξ Νιγηρία μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 3ο μόλις λεπτό, ο Μόουζες έκανε την κίνηση και το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Χαγκιγκί μπλόκαρε, ενώ στο 8' αρχικά ο Εμενίκε έκανε από αριστερά το γύρισμα και η άμυνα του Ιράν έκοψε δύσκολα προ του Μούσα και στη συνέχεια ο Μίκελ έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να περνά μόλις άουτ. Η Νιγηρία είχε την υπεροχή αλλά δεν έβρισκε χώρους και η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 30'. Ο Μούσα προσπάθησε από μακριά να αιφνιδιάσει τον Χαγκιγκί με εκτέλεση φάουλ, αλλά εκείνος έδιωξε δύσκολα, ενώ στο 34' ο Ενιεάμα πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση σε κεφαλιά του Γκουτσανεζάντ εξ επαφής.

Στο 50ο λεπτό ο Γκουτσανεζάντ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά μόλις άουτ, αλλά το ματς στη συνέχεια ήταν πάρα πολύ κακό με ελάχιστες φάσεις. Σε μία από αυτές στο 90' ο Αμεόμπι έπιασε την κεφαλιά από κόρνερ, αλλά η άμυνα του Ιράν έκοψε πάνω στη γραμμή.

ΙΡΑΝ: Χαγκιγκί, Χεϊνταρί (89' Μασούντ), Χ.Σαφί, Χοσείνι, Σαντέγκι, Νεκουνάμ, Τιομοσιάν, Μονταζέρι, Γκουτσανεζάντ (77' Αλιρεζά), Ντεζάγκα, Πουλάντι

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ενιεάμα, Αμπρόουζ, Οσανίβα, Ομποαμπόνα (29' Γιόμπο), Ομερουό, Μίκελ, Ονάζι, Αζεέζ (69' Οντεμβίγκι), Μούσα, Μόουζες (52' Σο.Μόουζες), Εμενίκε