12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ- ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Νέας Σμύρνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεράσιμος Ντίτσος

Παρολίγον... κάζο για τον Πανιώνιο απέναντι σε μία «λίγη» Νίκη Βόλου. Οι Νεοσμυρνιώτες τελικά επικράτησαν με 2-1 και πήραν τεράστια βαθμολογική «ανάσα». Οι φιλοξενούμενοι... θυμήθηκαν να παίξουν ποδόσφαιρο μόνο στο τελευταίο

δεκάλεπτο, όταν και μείωσαν σε 2-1 και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις.

Φουλ επίθεση για τον Πανιώνιο από το πρώτο λεπτό με σκοπό να «κλείσει» τη Νίκη στα «καρέ» της και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ ώστε να μπει από νωρίς σε θέση οδηγού στο ματς. Και τα κατάφερε έστω και αργά. Ο Φούντας στο 29' πήρε το «ριμπάουντ», ύστερα από δικό του σουτ και με ένα νέο «ξερό» σουτ άνοιξε το σκορ. Οι Νεοσμυρνιώτες συνέχισαν να έχουν τα ηνία του παιχνιδιού και να ψάχνουν το δεύτερο γκολ. Τελικά έπρεπε να φτάσουμε στο 48ο λεπτό για να κάνει ο Κολοβός το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το πέναλτι είχε κερδίσει ο Γιάννου ένα λεπτό νωρίτερα. Ο Πανιώνιος έχασε και άλλες ευκαιρίες για να πετύχει και άλλα γκολ, απέναντι σε μία Νίκη Βόλου που επιβεβαιώνει τον τίτλο της... περαστικής από την κατηγορία. Τελικά, οι Βολιώτες μείωσαν στο 84' σε 2-1 με τον Αναστασόπουλο, ο οποίος νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 2-1, ενώ είδαν τον Παντίδο με προβολή στις καθυστερήσεις να διώχνει σχεδόν πάνω στη γραμμή την μπάλα μετά από λάθος του Παπαδόπουλου.

Πανιώνιος(Δημήτρης Τερεζόπουλος): Παπαδόπουλος, Τασουλής, Παντίδος, Πάνος, Γιάννου, Ιμπαγάσα(69' Μπουμάλ), Χατζηϊσαΐας, Φούντας, Μπούζας, Μητρόπουλος, Κολοβός(83' Γκίνη)

Νίκη Βόλου(Παναγιώτης Τζαναβάρας ): Ταΐρης, Παπουτσογιαννόπουλος, Μαρινάκης, Αργύρης(61'Μέτσε), Ίβενς, Λούξ, Καρασαλίδης, Αναστασόπουλος, Κυζιρίδης(46' Μουζακίτης), Ροζέριο(70' Κορέτα), Τζιώρας