10η αγωνιστική

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: 4-0

ΓΗΠΕΔΟ: Ζωσιμάδες

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Απόστολος Αμπάρκιολης

Με 4-0 επικράτησε της Νίκης Βόλου ο ΠΑΣ Γιάννινα για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα και ανέβηκε κι άλλο στο βαθμολογικό πίνακα. Αυτή ήταν η δεύτερη εντός έδρας νίκη των Ηπειρωτών στο Πρωτάθλημα που είχαν να πάρουν

τρίποντο στις «Ζωσιμάδες» από την πρεμιέρα και το ματς με τον Αστέρα.

Ακίνδυνη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Νίκη Βόλου. Ήρθε και το γκολ του Μιχαήλ στο 7ο λεπτό για να «κόψει» τα πόδια των παικτών του Παναγιώτη Τζαναβάρα. Ο έμπειρος αμυντικός με ατομική προσπάθεια άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΣ συνέχισε να έχει τη πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε τρεις καλές ευκαιρίες. Στο 23' με το φάουλ του Τσάβες, στο 26' ο ίδιος παίκτης «νικήθηκε» από τον Ταϊρη, ενώ στο 34' ο τερματοφύλακας των Βολιωτών «νίκησε» τον Ίλιτς σε τετ-α-τετ.

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Αυτή τη φορά ο Μιχαήλ έβγαλε την ασίστ στο Μανιά στο 49ο λεπτό, ο οποίος με κεφαλιά πέτυχε το 2-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά τελειώσει με τους παίκτες να κάνουν πραγματικά αγγαρεία.

Ο ΠΑΣ πρόλαβε να βάλει να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, με τον Ίλιτς (3-0) στο 75' μετά από πάσα του Μανιά και στο 82' ο Τσουκαλάς διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΠΑΣ Γιάννινα(Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπέριος(47' Σκόνδρας), Ακόστα, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μανιάς, Τσουκαλάς, Ίλιτς(80' Ηλιάδης), Στρούνα(46' Χαρίσης), Τσάβες, Λίλα

Νίκη Βόλου(Παναγίωτης Τζαναβάρας): Ταΐρης, Καρασαλίδης, Μαχλελής, Ίβενς, Κυζιρίδης(61΄Γιαννιτσάνης), Κοτσαρίδης, Μαρινάκης, Τσουκάνης(54' Σταμπολζίεφ), Λάουκς, Νικλητσιώτης(77' Σκούρτης), Τζιώρας