Νέα ήττα και αποκλεισμός για ΟΣΦΠ

23:27 16/12/2014 - Πηγή: AEK365

Ο Ολυμπιακός πάλι όπως πριν πέντε ημέρες στην Πόλη γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό από την συνέχεια του CEV Cup από τη Γαλατά.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη ηττήθηκε με 3-0, με το τελικό σκορ να μην αντικατοπτρίζει την προσπάθεια που έκαναν τα κορίτσια του, ωστόσο σ' αυτό το επίπεδο οι λεπτομέρειες είναι αυτές που κάνουν τη διαφορά.

Οι ερυθρόλευκες στο πρώτο σετ

προηγήθηκαν με 15-13 αλλά στο σκορ έγινε 15-18 με τα σερβίς της Αλίκαγια και την αναποτελεσματική επίθεση του Ολυμπιακού που έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 22-22 (δέχθηκε μπλοκ η Βέσοβιτς) και μετά πήγε στο σερβίς η Μάινερς για να τελειώσει το σετ.

Στο β' σετ το 16-14 υπέρ του Ολυμπιακού έγινε 18-23 και παρόλο που έφτασε στον πόντο (21-23, 23-24) η Μποσέτι τελείωσε την επίθεση και την υπόθεση πρόκριση (η Γαλατά ήθελε δύο σετ).
Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός δεν παράτησε το ματς, προσπάθησε να πάρει τουλάχιστον ένα σετ αλλά και πάλι στο 22-22 οι Τουρκάλες με ένα σερί τελείωσαν τον αγώνα.

Τα σετ 22-25, 23-25, 22-25
Ολυμπιακός (Νικολάκης) Γιώτα 7 (2/11 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Βέσοβιτς 6 (6/32 επ., 54% υπ. - 38% άριστες), Μπραμπόροβα 9 (8/21 επ., 1 άσο, 59% υπ. - 45% άριστες), Χριστοδούλου 6 (4/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μποσκάτσι 4 (4/23 επ.), Κονόμι -λ (57% υπ. - 57% άριστες) / Κωνσταντινίδου 2 (1/3 επ., 1 επ.), Βλαχάκη 3 (3/4 επ.), Κοκκινάκη, Τέζα.
Γαλατάσαραϊ (Μπαρμπολίνι) Μέινερς 8 (6/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 47% άριστες), Κάλατς 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Μποσέτι 17 (15/33 επ.,1 άσο, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 41% άριστες), Αλίκαγια 2 (2 άσοι), Τσεντόνι 15 (12/36 επ. 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιουρταγκιουλέν 6 (0/6 επ., 5 μπλοκ), Γκιουνεϊλιγκί -λ (55% υπ. - 27% άριστες) / Αιντινλάρ.