Μία ακόμα παράσταση μίας μαγικής ΑΕΚ που δεν πήρε όμως πρωτάθλημα (VIDEO)

08:36 26/11/2014 - Πηγή: AEK365

Για πολλούς, ακόμα και για τον Ντούσαν Μπάγεβιτς, η ΑΕΚ της σεζόν 1995-96 ήταν η πιο ποιοτική ομάδα που είχε ποτέ στα χέρια του. Και ίσως να μην έχουν άδικο όσοι πιστεύουν ότι εκείνη η ΑΕΚ που δεν είχε πάρει τελικά τον τίτλο, ήταν η πιο θεαματική που έχουμε δει στα 35 χρόνια του επαγγελματικού ποδοσφαίρου.

Το απόγευμα της 26ης Νοεμβρίου 1995 ήταν ένας από τους λόγους για να πιστεύουμε κάτι τέτοιο. Εκείνο το 3-0 επί του πολύ καλού Απόλλωνα

της εποχής εκείνης στη Ριζούπολη, ήταν από τα ματς που δεν θέλεις να τελειώσουν ποτέ, αφού κάθε λεπτό είχε και κάτι όμορφο να σου προσφέρει από πλευράς φιλοξενουμένων.

Μπροστά στο κοινό της που για μια ακόμα φορά είχε βάψει κατακίτρινο το γειτονικό προς τη Νέα Φιλαδέλφεια γήπεδο του Απόλλωνα, η ΑΕΚ έδωσε παράσταση και έφτασε στην 3η συνεχόμενη νίκη της, μετά το 3-1 επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα και το 1-0 στο ντέρμπι κορυφής με τον Παναθηναϊκό. Μετά από 11 αγωνιστικές, η ΑΕΚ έμεινε πρώτη με 28 βαθμούς έναντι 26 του Παναθηναϊκού και με γκολ 32-8! Κι όμως, εκείνο το πρωτάθλημα χάθηκε...
Η σέντρα του Βασίλη Μπορμπόκη και η κεφαλιά του Ντανιέλ Μπατίστα στο 33' έφεραν το 0-1, ενώ μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, στο 53' και στο 58', η κεφαλιά του Στέλιου Μανωλά (από κόρνερ του Μπορμπόκη) και το σουτ του Τιμούρ Κετσπάγια μέσα από την περιοχή ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 0-3. Σκορ ιδιαίτερα... επιεικές, αφού οι ευκαιρίες που χάθηκαν ήταν πολλές, με αποκορύφωμα το πέναλτι που κέρδισε ο (MVP εκείνου του απογεύματος) Μπορμπόκης και έστειλε στο δοκάρι ο Βασίλης Τσιάρτας, χάνοντας την ευκαιρία για το 0-4.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Ατματσίδης, Μπορμπόκης, Κασάπης, Μανωλάς, Κωστένογλου, Σαμπανάτζοβιτς, Κετσπάγια, Σαβέβσκι (72' Σαραβάκος) Μπατίστα, Τσιάρτας (82' Καραγιάννης) Κωστής.