CHAMPIONS LEAGUE 6ος ΟΜΙΛΟΣ - 1η αγωνιστική

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΑΠΟΕΛ: 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Καμπ Νου

Ίδρωσε απέναντι στον ΑΠΟΕΛ η Μπαρτσελόνα και τελικά επικράτησε δύσκολα

με 1-0. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ καλά στο ματς και μόλις στο 5ο λεπτό απείλησε με κεφαλιά του Ντε Βισέντι. Η Μπάρτσα απάντησε στο 12' με τον Μέσι που δεν μπόρεσε να νικήσει με εκτέλεση φάουλ τον Πάρδο. Στο 21' ήταν ο Νεϊμάρ που απείλησε και επτά λεπτά μετά ήρθε το γκολ. Ο Μέσι εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Πικέ με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 40' ο Πάρδο νίκησε για μια ακόμα φορά τον Αργεντίνο. Ο ΑΠΟΕΛ είχε καλή ευκαιρία στο 64' όταν ο Άλβες έκοψε προ του Ντε Βισέντι που ήταν σε ιδανική θέση. Στο 79' οι Κύπριοι είχαν και πάλι καλή φάση αυτή τη φορά με τον Αλωνεύτη ενώ στις καθυστερήσεις ο Τερ Στέγκεν τους στέρησε ένα μεγάλο αποτέλεσμα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μπάρτρα, Αντριάνο, Άλβες, Σαμπέρ, Σέρχι Ρομπέρτο (80'Ραφίνια), Τσάβι (60'Ινιέστα), Μουνίρ (69'Σάντρο), Μέσι, Νεϊμάρ.

ΑΠΟΕΛ: Πάρδο, Γκιγιέρμε, Καρλάο, Αντωνιάδης, Μάριο Σέρχιο, Τιάγκο Γκόμες (61'Μαντούκα), Βινίσιους, Μοράις, Αλωνεύτης, Σεριντάν (76'Τζιμπούρ), Ντε Βισέντι (79'Χαραλαμπίδης)