Έδειξε χαρακτήρα και τον «καθάρισε»

23:03 2/4/2014 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ έκανε αυτό που έπρεπε και πλέον θέλει άλλη μια νίκη για να βρεθεί στα τελικά του Πρωταθλήματος της Α1. Συγκεκριμένα, η Ένωση «καθάρισε» τον Παναθηναϊκό στο κατάμεστο κλειστό του Ιωνικό στη Νέα Φιλαδέλφεια με 3-1 σετ, δείχνοντας χαρακτήρα στα σημεία που έπρεπε. Πλέον θέλει τη νίκη το Σάββατο στο κλειστό του Πανελληνίου για να πάρει το εισιτήρια

για τα τελικά, στα οποία θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Ολυμπιακού-Βριλήσσια.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι κάπως μουδιασμένα, με τον Παναθηναϊκό να το εκμεταλλεύεται και να προσπαθεί να φανεί απειλητικός. Μάλιστα, κατάφερε να πάρει με προβάδισμα και να πάει με διαφορά δυο πόντων στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8). Στην πορεία όμως και με την ώθηση από τον κόσμο τα κορίτσια κατάφερε να ισορροπήσουν το ματς και να πάρουν μεγάλη διαφορά, βελτιώνοντας αρκετά το σερβίς και την υποδοχή, ενώ... πάτησαν πάνω στα λάθη των αντιπάλων (20-14). Έτσι, με άνεση έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ.
Στο δεύτερο σετ το ματς ισορρόπησε κάπως, αφού οι «πράσινες» κατάφεραν να βελτιωθούν σε αρκετά σημεία και κατάφεραν να πιέσουν την Ένωση, η οποία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και να κάνει το παιχνίδι της ΑΕΚ (16-15). Κάπου εκεί το ματς έγινε ντέρμπι και απέκτησε άγρια ομορφιά, από την στιγμή που οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, μέχρι το σημείο, όπου οι «κιτρινόμαυρες» έδειξαν ψυχή και κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική διαφορά σε κρίσιμο σημείο, που της έδωσε τη δυνατότητα να κάνει το 2-0 στα σετ.
Δεν έχει την ίδια ροή και το τρίτο σετ, αφού από ένα σημείο κι έπειτα η Ένωση έδειξε να έχει πάθει μπλακ άουτ και έδειξε να τα έχει χαμένα. Οι «κιτρινόμαυρες» έδωσαν δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να περάσει μπροστά και να χτίσει μια σημαντική διαφορά (15-20) την οποία αν και προσπάθησαν να μειώσουν (19-23) τελικά έγινε το 2-1 στα σετ.
Στη συνέχεια η ΑΕΚ έδειξε να θέλει να καθαρίσει το ματς και κατάφερε να δημιουργήσει μια μικρή διαφορά τριών πόντων (9-6), χωρίς ωστόσο να μπορεί να την κρατήσει, αφού οι φιλοξενούμενες έφεραν το ματς στα ίσα. Κάπου εκεί λειτούργησε το πάθος της Ένωσης, που την έβαλε μπροστά (16-12),με βελτιωμένα σημεία, όπως το μπλοκ και την υποδοχή κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά και να φτάσει σε μια σημαντική νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-18, 25-23, 19-25, 25-18.

AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 7 (7/12 επ.), Ιβάνοβα 11 (9/32 επ., 2 άσοι, 48% υπ. - 23% άριστες), Γιακουμή 15 (10/14 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γιόσοβιτς 20 (14/33 επ.. 3 άσοι, 3 μπλοκ), Τοτσίδου 9 (7/23 επ., 2 άσοι, 50% υπ. - 36% άριστες), Ρόγκα -λ (55% υπ. - 27% άριστες) / Λαδένη 1, Καββαθά 3 (1/2 επ., 2 άσοι).

Παναθηναϊκός (Ρούσσης): Γκούζου 10 (5/8 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 15 (15/36 επ.), Καββαδία 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 13 (8/34 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ., 36% υπ. - 28% άριστες), Τσίμα 14 (12/31 επ., 2 μπλοκ, 37% υπ. - 26% άριστες), Μιλοβάνοβιτς, Κελεσίδου -λ (24% το. - 20% άριστες) / Νούσια, Τσατσούρη.