18:26 12/4/2015 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA-28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ-ΒΕΡΝΤΕΡ: 3-2

Γήπεδο: Mercedes-Benz Arena

Με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Στουτγκάρδη πήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή στην Μπουντεσλίγκα.

Η ομάδα του Χουμπ Στέφενς, προηγήθηκε με τον Γκέντνερ στο 15' ωστόσο η Βέρντερ ισοφάρισε στο 50' με τον Σέλκε. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 70' με τέρμα του Γκίντσεκ (2-1). Οι «πράσινοι» της Βρέμης έφεραν ξανά το ματς στα ίσια στο 86'

με τον Βέστεργκααρντ και αφού είχε προηγηθεί αποβολή του Χάρνικ στο 84ο λεπτό. Η λύτρωση για τη Στουτγκάρδη ήρθε στο 90'+1' και πάλι με τον Γκίντσεκ για το τελικό 3-2.

Η ομάδα του Στέφενς είναι στην προτελευταία θέση μετά από 28 αγώνες, έχοντας 26 βαθμούς και απέχοντας τρεις από τη σωτηρία και τις Ανόβερο, Φράιμπουργκ. Στους 35 βαθμούς έμεινε η Βέρντερ.

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ: Ούλριχ, Νίντερμαϊερ, Ρίντιγκερ, Κλάιν, Μαξίμ (86' Σβαάμπ), Γκέντνερ, Χλούεκ, Ντιέ (90' Μπομγκάρντλινγκερ), Χάρνικ, Κοστίτς (79' Βέρνερ), Γκίντσεκ

ΒΕΡΝΤΕΡ: Βολφ, Σελασιέ, Λουκίμια, Βέστεργκααρντ, Στέρνμπεργκ, Αϊτσιτσέκ (58' Κρόος), Μπάρτελς (46' Σέλκε), Μπαργκφρέντε, Φριτζ (80' Οζτούναλι), Γιουνούζοβιτς, Ντι Σάντο

ΚΟΛΩΝΙΑ-ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: 3-2
Γήπεδο: RheinEnergieStadion

Νίκη παραμονής πέτυχε η Κολωνία με 3-2 κόντρα στη Χοφενχάιμ.

Στο 1ο μόλις λεπτό η Χοφενχάιμ είχε δοκάρι με τον Φιρμίνο, αλλά στο 10' η Κολωνία πήρε κεφάλι στο σκορ με το πέναλτι του Λέμαν.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και στην επανάληψη και στο 54ο λεπτό ο Ουζά έκανε το 2-0. Ωστόσο στο 69ο λεπτό ο Ολκόφσκι έκανε πέναλτι, αποβλήθηκε και ο Πολάνσκι μείωσε από την άσπρη βούλα σε 2-1. Παρόλα αυτά στο 78ο λεπτό ο Έκτορ έκανε το 3-1. Στο 88ο λεπτό η Χοφενχάιμ μείωσε σε 302 με τον Μοδέστ.

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Έκτοε, Βίμερ, Μαρόχ, Ολκόβσκι, Ρίσε, Φογκτ, Λέμαν, Ναγκασάβα (72' Μπρέτσκο), Ουζά (75' Μάτουστσικ), Οζάκο (81' Μπρέκερ)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Μπεκ, Στρομπλ, Μπίτσακσιτς, Κιμ (62' Μοδέστ), Πολάνσκι, Αμίρι (52' Ζουμπέρ), Ρούντι, Φόλαντ, Σκίπλοκ (62' Σζαλάι), Φιρμίνο