Διπρόσωπη η ΑΕΚ (video)

Βελτιωμένη εμφανίστηκε η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ στην επίθεση, ωστόσο τα προβλήματα στην άμυνα παρέμειναν με την ΑΕΚ να μένει στο 2-2 με την ΑΕ Λεμεσού.Η εικόνα της ΑΕΚ στο πρώτο της φιλικό επί κυπριακού εδάφους ήταν αποκαρδιωτική. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες, γεμίζοντας με αμφιβολίες τους φίλους της ομάδας της.Στο δεύτερο της φιλικό όμως, είχε μία σαφώς καλύτερη εικόνα, ειδικά στην επίθεση όπου ήταν
πιο δημιουργική και κατάφερε να βρεθεί αρκετές φορές με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.Τα πολλά προβλήματα στην άμυνα όμως, της στέρησαν τη νίκη απέναντι στην ΑΕ Λεμεσού η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές την Ένωση και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και στο 12’ κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα. Ήταν η ωραία συνεργασία των Σιαλμά και Γκερέιρο οι οποίοι «έπαιξαν» το «1-2» με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό με ωραίο πλασέ να ανοίγει το σκορ για την ΑΕΚ. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε κάνει δύο τα τέρματά της, ωστόσο ο Γκερέιρο είδε το δυνατό του σουτ να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι του Ντεγκρά.Η απάντηση της ομάδας της Λεμεσού δεν άργησε να έρθει και στο 19’ ο Ενρίκε Εστέβες εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα της ομάδας του Χιμένεθ και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε για τους Κύπριους.Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν έγινε κάτι σημαντικό στο παιχνίδι και στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να προηγηθεί και πάλι.Τότε ο Γκερέιρο έκανε το φάουλ στο δεύτερο δοκάρι με τον Χουάν Κάλα να κάνει το 2-1 για την ΑΕΚ στο 47’ με ωραίο πλασέ. Ωστόσο ο ίδιος παίκτης ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, καθώς στο 55’ έκανε λάθος εκτίμηση και με τακουνάκι πέτυχε το αυτογκόλ για το τελικό 2-2.Στο τελευταίο της φιλικό πριν από τις αναμετρήσεις με την Ντιναμό Τιφλίδας, η ΑΕΚ είχε πολλά κενά στην άμυνα και πλέον ο Μανόλο Χιμένεθ καλείται να παρουσιάσει μία πολύ καλύτερη ομάδα στα επίσημα παιχνίδια για να μην πέσει θύμα έκπληξης από την ομάδα της Γεωργίας που είναι πιο έτοιμη, έχοντας ήδη ξεκινήσει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα της χώρας της.Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού όπως σας την μετέδωσε το Onsports…{coveritlive}40ade4e6be{/coveritlive}