Βαριά ήττα στην Λιθουανία για την ΑΕΚ

Την ήττα με 90-60 γνώρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ στον πρώτο αγώνα για την Β’ προκριματική φάση του FIBA Europe Cup, εκτός έδρας, από την Λιθουανική Νεβέζις. Πλέον, η κυπριακή ομάδα καλείται να ανατρέψει την διαφορά στον επαναληπτικό της ερχόμενης Τετάρτης (11/10) που θα διεξαχθεί στο «Κίτιον», ώστε να μπορέσει να κερδίσει ένα εισιτήριο για τους ομίλους της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Πιο δυνατά

ξεκίνησε στο παιχνίδι η Πετρολίνα ΑΕΚ, που προηγήθηκε με τον Τάσιτς με 2-0, ενώ μετά την ισοφάριση σε 2-2, ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έκανε το 5-2 για την κυπριακή ομάδα. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τέσσερις πόντους πήραν προβάδισμα με 6-5, με τους Γκίμπσον και Τάσιτς να απαντούν πετυχαίνοντας από δύο πόντους και να φέρνουν το σκορ στο 9-6 στο 4’ για την ΑΕΚ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο επόμενο δίλεπτο σημείωσαν έντεκα πόντους και πήραν προβάδισμα με 17-9. Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε στους πέντε την διαφορά στο 7:30 με το σκορ να είναι στο 19-14, ωστόσο η Νεβέζις στο τέλος του δεκαλέπτου αύξησε την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους οκτώ (24-16).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στην Β’ περίοδο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από πέντε πόντους μέχρι το 11:30. Μέχρι το 15’ ωστόσο οι λιθουανοί κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στο σκορ στους 14 πόντους (36-22). Η κυπριακή ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει την διαφορά που την χώριζε στο σκορ από την Νεβέζις, ωστόσο με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 50-30.

Από ένα τρίποντο σημείωσαν με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου οι δύο ομάδες (Πέτροβιτς για την ΑΕΚ) μέχρι το 22’, με το σκορ να πάει στο 53-33. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και σημείωσαν 13 σερί πόντους, οδηγώντας το σκορ στο 66-33, στο 26’. Η ομάδα της Λάρνακας προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 68-38, δύο λεπτά αργότερα, ενώ στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 70-40.

Με δίποντο του Σέρσι μπήκε στο Δ’ δεκάλεπτο η ΑΕΚ. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι κύλησε ισορροπημένα στην πορεία, με το σκορ στο 36’ να είναι στο 76-46, υπέρ των γηπεδούχων. Το παιχνίδι διατηρήθηκε ισορροπημένο μέχρι και την ολοκλήρωσή του, με το σκορ να οδηγείται στο τελικό 90-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-16, 50-30, 70-40, 90-60