Παρέλλης: "Καθόλου άσχημα"

Μια από τις πιο χρυσές σελίδες στην ιστορία του κυπριακού στίβου έγραψε το απόγευμα του Σαββάτου (29/08) ο Απόστολος Παρέλλης. Ο Κύπριος αθλητής πήρε την 6η θέση στον κόσμο, αγωνιζόμενος στον τελικό της δισκοβολίας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στο Πεκίνο.

Με καλύτερη βολή στα 64.55μ. ο Παρέλλης πήρε την 6η θέση, μόλις 63 εκατοστά (65.18μ.) πίσω από τον χάλκινο νικητή Robert Urbanek από την Πολωνία. Το χρυσό πήγε στον επίσης Πολωνό Piotr Malachowski που έριξε 67.40μ. και το αργυρό στον Βέλγο Philip Milanov (66.90μ.).

Μετά

τα δύο μετάλλια του Κ. Ιωάννου στο ύψος (το 2007 και το 2009), ο Απόστολος Παρέλλης έχει πλέον την καλύτερη επίδοση στην ιστορία του κυπριακού αθλητισμού σε ό,τι αφορά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου.

«Έκτος καλύτερος αθλητής στον κόσμο! Καθόλου άσχημα! Ευχαριστώ πολύ όλους για την υποστήριξη τους! Καιρός τώρα για διακοπές!», έγραψε ο Απόστολος στο page του στο Facebook, λίγο μετά το τέλος του αγώνα.

Ο Παρέλλης έκανε έναν εξαιρετικό τελικό. Ξεκίνησε με 63.20μ., ακολούθησε η καλύτερη του βολή στα 64.55μ., ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο μισό με 63.63μ. Και οι τρεις του βολές ήταν αρκετές να βάλουν στην τελική οκτάδα, όπου θα έριχνε άλλες βολές. Συνέχισε με 63.46μ., 64.39μ. και τέλος 62.66μ.

Πλέον, ο Κύπριος αθλητής θα ξεκουραστεί λίγες εβδομάδες, μετά από μια κουραστική σεζόν που ξεκίνησε τον Ιανουάριο και ακολούθως θα ξεκινήσει προετοιμασία για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 στο Ρίο.