Παράσταση για ένα ρόλο

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ματς με την Ρουμανία το Μαυροβούνιο, αφού η ομάδα του Τάνιεβιτς νίκησε εύκολα με 86-69 και πήρε την τρίτη θέση του ομίλου.

Το Μαυροβούνιο επικράτησε εύκολα της αδιάφορης Ρουμανίας με 86-69, ελέγχοντας το ματς σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ημίχρονο και δεν είχε πρόβλημα να κατακτήσει την τρίτη θέση του τρίτου ομίλου.

Για τους νικητές ο Ντούμπλιεβιτς είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μαντάτσε έκανε triple double

με 14 πόντους, 12 ασίστ και 10 ριμπάουντ!

Ο αγώνας

Oι Μαυροβούνιοι προηγήθηκαν γρήγορα με 8-2 (2') χάρη στον Παβλίσεβιτς, όμως οι Ρουμάνοι δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν, με τον Κουτι να γράφει το 9-11 στο 6'. Οι παίκτες του Τάνιεβιτς δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν ξανά τα ηνία του αγώνα, αφού ο Ιβάνοβιτς διαμόρφωσε το 24-19 στο 10'.

Η παρέα του Βούτσεβιτς μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο και με το καλάθι του Βράνιες έτρεξε ένα σερί 6-0, κάνοντας το 30-19 (14'). Οι Ρουμάνοι δεν μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά, με τον Βούτσεβιτς να διαμορφώνει το σκορ του ημιχρόνου (42-30). Το Μαυροβούνιο κέρδισε τη μάχη κάτω από τις δύο ρακέτες στο ημίχρονο, αφού είχε 24 ριμπάουντ έναντι 17 των αντιπάλων του.

Η Ρουμανία δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Μαυροβούνιων, οι οποίοι πήγαν την διαφορά τους στο +16 (63-47, 26') με το δίποντο του Βούτσεβιτς. Η ομάδα του Τέντερ συνέχισε να μην έχει λύσεις, πηγαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 66-53 χάρη στο καλάθι του Μπάτσιου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Μαυροβούνιο να φτάνει σε μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-30, 66-53, 86-69