Ο Βάλντο τούς έσβησε τα χαμόγελα

ΕΘΝΙΚΟΣ 185’ ΒάλντοΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 143’ ΓκριγκαλασβίλιΗ Νέα Σαλαμίνα έφτασε πολύ κοντά για να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί των 90 ημερών χωρίς νίκη, αλλά ο Βάλντο τής στέρησε το δικαίωμα να πανηγυρίσει λίγα λεπτά πριν από το τέλος. Ο Σιότα Γκριγκαλασβίλι σκόραρε στην παρθενική του παρουσία με την «ερυθρόλευκη» φανέλα στο 43’, ωστόσο ο Βραζιλιάνος επιθετικός πέτυχε το γκολ

της ισοφάρισης, χαρίζοντας στον Εθνικό ένα πολύτιμο βαθμό.Άνοιξε λογαριασμό ο ΣιόταΗ Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησε καλύτερα και πιο επιθετικά το παιχνίδι. Πίεσε από τα πρώτα λεπτά, έλεγξε τη μεσαία γραμμή και σε τουλάχιστον 3-4 περιπτώσεις βρήκε πολύ καλές προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ, με πρωταγωνιστές τους Εζέ, Λεόν και Γκριγκαλασβίλι. Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ο Εθνικός ισορρόπησε και βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση, το γκολ όμως ήρθε από πλευράς των φιλοξενούμενων. Ο Βιλέλα έκανε ωραία κίνηση από αριστερά, έκανε τη σέντρα και ο Γκριγκαλασβίλι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με κοντινή προβολή ανοίγει το σκορ, αλλά και λογαριασμό με τη νέα του ομάδα.Φοβερό φινάλεΤο δεύτερο ημίχρονο μπορεί να μοιραστεί σε δύο μέρη. Στο πρώτο μισό, όπου ο ρυθμός ήταν αργός και το θέαμα φτωχό, με τον Εθνικό πάντως να είναι πιο απειλητικός, και το δεύτερο μισό όπου το παιχνίδι έγινε ρωσική ρουλέτα. Μετά το 70' το ματς πήρε μια άγρια ομορφιά, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και τις δύο ομάδες να χάνουν σημαντικές ευκαρίες για γκολ. Στο 78' ο Εζέ έφυγε μόνος του από το κέντρο του γηπέδου, αλλά ο Κουντούλ τον σταμάτησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Παρόμοια φάση έχασε και ο Εθνικός σε αντεπίθεση με τον Χατζηβασίλη και τον Στράους να αποκρούει στο 81’, ενώ στην εξέλιξη της ίδιας φάσης ο Εζέ είδε τον τερματοφύλακα του Εθνικού να του λέει και πάλι «όχι».Και αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σφραγίσουν τη νίκη, στο 85’ ήρθε ο Βάλντο για να ισοφαρίσει με όμορφη κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γιαγκουδάκη. Στη φάση αυτή διαμαρτυρήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι», αφού οι αντίπαλοι δεν επέστρεψαν την μπάλα από το πλάγιο που έδωσαν λόγω τραυματισμού του Βιλέλα.Διαιτητές: Χαρ. Σκαπούλλης (Βίκτωρος - Χρ. Χρίστου).Κίτρινες: Έβερτον, Χριστοφή, Βάλντο - Τσιγκουίνι.Εθνικός: Κουντούλ, Φραγκέσκου, Ταλ, Ατάντα, Έβερτον, Ίμπσον (46' Γιαγκουδάκης), Μαμαντού, Πράκερ, Ζουνίνιο (63' Χατζηβασίλης), Βάλντο, Πίντο (46' Χριστοφή).Νέα Σαλαμίνα: Στράους, Γκράιμς, Μοντέιρο, Λεάντρο, Μιντίκκης, Βιλέλα, Λεόν (79' Αουρέλιο), Λαμπρόπουλος, Γκριγκαλασβίλι (Τσιγκουίνι), Εζέ, Ενρίκε (75' Πεδρίτο).