Ο Νεϊμάρ αποβλήθηκε, αλλά ο Καβάνι έσωσε την Παρί (vid)

Οι καθυστερήσεις είχαν ολοκληρωθεί. Η μπάλα όμως είχε στηθεί λίγο έξω από την περιοχή. Ο Νεϊμάρ απουσίαζε για το εκτελέσει. Λίγα λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί από θέατρο αντιπάλου και ενώ η ομάδα του έχανε για πρώτη φορά σε ντέρμπι με τη Μαρσέιγ έπειτα από αήττητο σερί 14 αγώνων (12 νίκες). Ο Καβάνι έστησε την μπάλα και το εκτέλεσε τέλεια. Δυνατό, φαλτσαριστό, οριζόντιο δοκάρι για το 2-2 που ξέρανε το «Βελοντρόμ».

Η Μαρσέιγ με τον Κώστα Μήτρογλου βασικό (έπαιξε μέχρι το 66’), προηγήθηκε στο 13’ με τη βολίδα του Λουίζ Γκουστάβο και τον Αρεολά να μην εκτιμάει σωστά τη φάση. Ο Νεϊμάρ όμως ισοφάρισε με πλασέ (33’),φτάνοντας τα 17 γκολ+ασίστ σε 10 αγώνες. Ωστόσο, ο Τοβάν στο 79’ πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και έγραψε το 2-1. Τελικά η Παρί έκλεψε την μπουκιά από το… στόμα των γηπεδούχων και τους άφησε στο -8, ενώ είχαν αγγίξει τη νίκη και το -5 από την κορυφή.