Νίκη ανωτερότητας 3-1 απέναντι στη Σκωτία

Τη δεύτερή της νίκη σε τρεις αγώνες πέτυχε η Εθνική Γυναικών στη δεύτερη ημέρα της τελικής φάσης του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Αγώνων Μικρών Κρατών Ευρώπης που διεξάγονται στη σάλα Coque στο Λουξεμβούργο. «Θύμα» της Εθνικής η Σκωτία αφού κερδίσαμε με 3-1 σετ.

Η Εθνική έμεινε ζωντανή στη μάχη του χρυσού, αλλά αναμένει τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων και κυρίως του Λουξεμβούργου για να μάθει που θα τερματίσει. Επόμενη υποχρέωση στο φινάλε της διοργάνωσης αύριο Κυριακή στις 17:00 απέναντι στην Ισλανδία.

Kαλύτερα

πατούσε στη σάλα Coque η Εθνική μας στο πρώτο σετ που προηγήθηκε 11-07, αλλά οι Σκωτσέζες ανέβηκαν και μείωσαν 16-13. Παρά το γεγονός ότι η απόδοση των διεθνών μας δεν έφθασε σε υψηλά επίπεδα καταφέρναμε να διατηρούμε το προβάδισμα 19-15. Το καλό σερβίς της Άντρεας Χαραλάμπους και το διαγώνιο καρφί της ουσιαστικό χάρισαν το σετ στην Εθνική μας 25-18 σε 24 λεπτά. Οι κοπέλες του Πέτρου Πατσιά προηγήθηκαν με 1-0.

Η κακή υποδοχή της Εθνικής και η εν γένει κακή αμυντική λειτουργία έδωσαν την ευκαιρία να προηγηθούν οι Σκωτσέζες 04-08 στο δεύτερο σετ. Ένα γρήγορο σερί 04-00 της Εθνικής έφερε το σετ στο 08-08 και οι διεθνείς αποκατέστησαν την τάξη. Ωστόσο, η Εθνική υπέφερε από την κακή υποδοχή και τα κενά στην άμυνα με συνέπεια οι Σκωτσέζες να ξεφύγουν με 11-16. Η ομάδα μας έδειξε να ανακάμπτει και με διπλό μπλοκ των Σταυρινίδου – Στυλιανού μείωσε σε 15-16, αλλά οι αντίπαλες βρήκαν λύση και ξέφυγαν 16-19 και 18-21, αφού δεν μπορούσαμε να γυρίσουμε το παιχνίδι. Η προσπάθεια δεν ήταν αρκετή, αφού τα λάθη μας «πλήγωσαν» με συνέπεια να χάσουμε το δεύτερο σετ με 21-25 σε 28 λεπτά. Πλέον το σκορ έγινε ΚύπροςΣκωτία 1-1.

Το ξεκίνημα της Εθνικής στο τρίτο σετ δεν είχε καμιά σχέση με το αντίστοιχο του δεύτερου αφού οι διεθνείς παίζοντας σοβαρά προηγήθηκαν 08-03. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τις κοπέλες να προηγούνται 13-06 εξασφαλίζοντας προβάδισμα επτά πόντων. Η εμφάνιση των διεθνών συνέχισε να είναι σε υψηλά επίπεδα και με σερβίς της Χατζηκωνστάντα προηγηθήκαμε 16-06. Η Εθνική έλεγξε τον αγώνα καθόλη τη διάρκεια του σετ και το «καθάρισε» σε 24 λεπτά με 25-14. Με αυτό τον τρόπο η Κύπρος ανέκτησε το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Παρά το άσχημο ξεκίνημα της Εθνικής στο τέταρτο σετ με τις Σκωτσέζες να προηγούνται 03-05, οι κοπέλες βρήκαν τον τρόπο κυρίως με σωστά τελειώματα να προηγηθούν 011-06 δείχνοντας την ποιότητά τους έναντι των Βρετανίδων. Οι αντίπαλες προσπάθησαν να πιέσουν μειώνοντας στον πόντο 14-13. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ όμως χάρις το μπλοκ η Εθνική βρέθηκε μπροστά με 16-13. Παίζοντας με σοβαρότητα η Εθνική ξέφυγε με 22-16 και με άσσο της Σταυρινίδου πήραμε το σετ με 25-16 σε 24 λεπτά και τον αγώνα με 3-1.

Κορυφαίες από την Εθνική οι Άντρεα Χαραλάμπους με 20 πόντους, η Βασιλική Χατζηκωνστάντα με 16 πόντους και η Γεωργία Σταυρινίδου με 11 πόντους.

ΚΥΠΡΟΣ – ΣΚΩΤΙΑ Σετ: 3-1 (25-18, 21-25, 25-14,25-16)

ΚΥΠΡΟΣ: Ιωάννου, Ιορδάνους, Σταυρινίδου, Χατζηκωνστάντα, Ζεμπύλα, Χαραλάμπους, Λίμπερο: Δαϋίδ, Μοσφιλιώτη. Αλλαγές: Στυλιανού, Ζακχαίου.

ΣΚΩΤΙΑ: Μόργκαν, Μακ Ρέντι, Ράμειτζ, Άγκνιου, Τόμ, Σμάι, Λίμπερο: Μπέρμπουρ, Μακ Λιν – Aλλαγές: Mάρεϊ, Ράδερφορντ, Φρέιζερ.