Μία νίκη από τον τίτλο ο Κεραυνός

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΤΡΩΝ
Επικράτησε στον Στρόβολο της ΑΕΚ, πήρε προβάδισμα 2-1. Την Παρασκευή ο 4ος τελικός που ή θα κρίνει τον πρωταθλητή ή θα στείλει την αγωνία στο κόκκινο

Άνοιξε τη διαφορά στα μέσα της 3ης περιόδου, την εκτόξευσε στις αρχές της 4ης και έφτασε στη νίκη. Ο Κεραυνός κατέβαλε την ΑΕΚ με 82-72 και είναι μία νίκη (προηγείται με 2-1) πριν από την κατάκτηση του πρωταθλήματος μπάσκετ αντρών ΟΠΑΠ.

Το επόμενο παιχνίδι θα γίνει την Παρασκευή στο "Κίτιον" στη Λάρνακα στις 19:00.

Στην 1η περίοδο η ομάδα του Στροβόλου συνέχισε είχε καλύτερο ρυθμό, δημιουργώντας διαφορά έντεκα πόντων (28-17)μέχρι το 8:30 και προηγήθηκε στην 1η περίοδο με 30-23.

Πιο ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στη Β' περίοδο, με τον Κεραυνό να επαναφέρει τη διαφορά στους δέκα μέχρι το 13' (37-27). Έπειτα η ΑΕΚ με ένα σερί οκτώ πόντων (έξι ο Μπρέζετς, δύο ο Παντελή) μείωσε στους δύο τη διαφορά (37-35) μέχρι το 5'. Ο Κεραυνός αντέδρασε και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 47-42.

Στην 3η περίοδο η διαφορά άνοιξε, 56-44 υπέρ των γηπεδούχων, η ΑΕΚ μείωσε (56-49) μέχρι το 25:30, για να ακολουθήσουν άλλοι επτά πόντοι από τους "ερυθροκίτρινους" (πέντε ο Παρκς, δύο ο Ρος) με το σκορ να φθάνει στο 63-49. Η 3η περίοδος έληξε 65-54. Ο Κεραυνός κράτησε διψήφια διαφορά (μάξιμουμ το +16) σε όλη την 4η περίοδο και έφτασε στη νίκη με άνεση, 82-72.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ρόναλντ Ρος με 19 πόντους (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ενώ εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε επίσης ο Τέρελ Παρκς με 13 πόντους (15 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-23, 47-42, 65-54, 82-72

Κεραυνός: Νεοφύτου, Ρος 19 (2), Μπάρκερ 9 (1), Αμπουκάρ 15, Παρκς 13, Μιχαήλ 6 (1), Στυλιανού 9 (3), Ο'Μπράιεν 11 (1), Θεοχαρίδης.

Πετρολίνα ΑΕΚ: Άντερσον 5, Μπρέζετς 20 (1), Σιζόπουλος 10 (2), Πέτροβιτς 17 (1), Παντελή 9, Τόμας 1, Παλάλας 3 (1), Μπιγκς 5 (1), Τρισόκκας 2.