Με υπογραφή Καλάθη το πρώτο ευρωπαϊκό «δίποντο»

Η σταθερή αξία του Παναθηναϊκού, που ακούει στο όνομα Νικ Καλάθης, βοήθησε τους «πράσινους» να σπάσουν το... ρόδι στη φετινή Euroleague, στην πρώτη εμφάνιση ενώπιον του κοινού τους. Με πρωταγωνιστή τον ομογενή γκαρντ σε οργάνωση, δημιουργία και εκτέλεση, οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν

με 93-83 της Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ, για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στη δεύτερη... απώλεια σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Καλάθης κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο (14π. με 3/3 τρίποντα!), ενώ με τον Τσάβι Πασκουάλ να εμπιστεύεται τον Λούκας Λεκαβίτσιους στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι «πράσινοι» ανέβασαν ταχύτητα σε άμυνα, δημιουργία και επίθεση και έβαλαν τις βάσεις για μία άνετη νίκη. Μία νίκη που «σφραγίστηκε» στο τρίτο δεκάλεπτο, μετά τη συνέπεια που έδειξε το «τριφύλλι» στο παιχνίδι του.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων», οι οποίοι απόψε προστάτευσαν αποτελεσματικά τη ρακέτα τους, εν αντιθέσει με την πρεμιέρα στην Βαρκελώνη, ο Νικ Καλάθης με 23 πόντους και 6 ασίστ. Ο Κρις Σίνγκλετον «αφυπνίστηκε» στο δεύτερο ημίχρονο (15π. όλους στο β’ ημ.), ο Ίαν Βουγιούκας ήταν και πάλι πολύτιμος (11π.), ενώ ο Λούκας Λεκαβίτσιους έδωσε ένα καλό δείγμα των ικανοτήτων του (10π., 3ασ.).

Από την Μπάμπεργκ, ξεχώρισαν Ραντόσεβιτς (19π.) και Χίκμαν (19π.). O Νίκος Ζήσης, ο οποίος έμεινε στους 2 πόντους, «αναρριχήθηκε» απόψε (19/10) στην 3η θέση της λίστας με τις περισσότερες συμμετοχές στην ιστορία της Euroleague, συμπληρώνοντας τις 285 και αφήνοντας πίσω του τον Γιάννη Μπουρούση με 284.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-35, 69-56, 93-83

Καλάθης (14π. με 3/3τρ., 3ασ., 1κλ.) και επιθετικά ριμπάουντ (3 εναντι 0) κάλυψαν το... υποτονικό επιθετικά παιχνίδι του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο. Με τον ομογενή γκαρντ να «τιμωρεί» τους αντιπάλους για την απόφαση τους να τον αφήσουν... ελεύθερο από τα 6.75, οι «πράσινοι», οι οποίοι είχαν χαλάσει τη δημιουργία των Γερμανών, κατάφεραν ξεφύγουν αρχικά με 12-8 (στο 6΄), ενώ μετά από 5 διαδοχικούς πόντους του Λο (15-15 στο 7΄) «απάντησαν» με σερί 7-0 και μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο +7 (22-15).

Με τον Τρινκιέρι να «ρίχνει» τον Ζήση πάνω στον Καλάθη με το... καλημέρα του δευτέρου δεκαλέπτου, το παιχνίδι του Παναθηναϊκού έχασε τη συνοχή του και οι Γερμανοί πλησίασαν, μετά από επιμέρους σκορ 2-8, στο -1 (24-23 στο 12΄). Ο Καλάθης έκατσε στον πάγκο για... ανάσες στο 13΄, με τον Λεκαβίτσιους να... ψάχνεται για περίπου 3 λεπτά μέσα στο παρκέ. Η Μπάμπεργκ το εκμεταλλεύτηκε, «χτυπώντας» μέσα στην αντίπαλη ρακέτα (27-25 στο 15΄), αλλά 4 διαδοχικοί πόντοι του Όγκαστ «αφύπνισαν» τους «πράσινους» (31-25 στο 17΄). Λεκαβίτσιους και Γκιστ «συνδέθηκαν» από τα 6.75 για το 38-30, ενώ με τον Καλάθη να επανέρχεται στο παρκέ αντί του Ντένμον και τον Πασκουάλ να εμπιστεύεται δίπλα του τον Λεκαβίτσιους το παιχνίδι του Παναθηναϊκού ανέβασε ταχύτητα, με το «τριφύλλι» να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (43-35). Μελανό σημείο στο παιχνίδι των νταμπλούχων Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο οι 5/15 βολές, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σίνγκλετον παρακολούθησε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο από τον πάγκο, μετά τη μηδενική συνεισφορά του στο πρώτο.

Στο πρώτο 3λεπτο της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός πήρε ώθηση στην επίθεση μέσα από την άμυνα του και με επιμέρους σκορ 14-4 ξέφυγε για πρώτη φορά με +18 (57-39). Η διαφορά έδωσε την απαραίτητη αυτοπεποίθηση στους «πράσινους» και με τον Σίνγκλετον να ανεβάζει στροφές (11π στο γ’ δεκ., 1 μπλοκ) ο Παναθηναϊκός δεν... αγχώθηκε μέχρι το τέλος της περιόδου (69-56 στο 30΄). Τυπικής διαδικασίας ο... επίλογος του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να έχει βρει ρυθμό και να μην επιτρέπει σε κανένα σημείο στην Μπάμπεργκ να τον αμφισβητήσει... Το τελικό 93-83 συνοδεύτηκε από αποθεωτικό χειροκρότημα των «πράσινων» οπαδών, στην πρώτη εφετινή ευρωπαϊκή νίκη των νταμπλούχων Ελλάδας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15, Ρίβερς 8, Παππάς 8, Ντένμον 3, Γκιστ 11, Βουγιούκας 11, Λεκαβίτσιους 10, Γκάμπριελ , Όγκαστ 4, Λοτζέσκι , Καλάθης 23.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Αντρέα Τρινκιέρι): Χάκετ 8, Χίκμαν 19, Ζήσης 2, Νικολιτς 8, Στάιγκερ 6, Μίτροβιτς , Λο 5, Ολίντε 2, Ράμπιτ 6, Χέκμαν 2, Ραντόσεβιτς 19, Τέιλορ 6.