Με το... στανιό Τσέλσι και Αρσεναλ (videos)

Ένα γκολ του Μάρκος Αλόνσο με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αποδείχθηκε αρκετό για την Τσέλσι, προκειμένου να επικρατήσει 1-0 της Σαουθάμπτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ», για τη 18η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος. Με τη νίκη αυτή οι «μπλε» έπιασαν προσωρινά στη δεύτερη θέση τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία παίζει αύριο με τη Γουέστ Μπρομ. Με το ίδιο σκορ επικράτησε η Αρσεναλ της Νιούκαστλ

στο «Εμιρεϊτς», χάρη σε τέρμα του Μεσούτ Οζίλ, και ανέβηκε στην πρώτη τετράδα, ξεπερνώντας τη Μπέρνλι που έμεινε στο 0-0 με την Μπράιτον. Η Χάντερσφιλντ, τέλος, σημείωσε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Γουότφορντ, η οποία είχε στην ενδεκάδα της τον Χοσέ Χολέμπας (αντικαταστάθηκε στο 82΄ από τον Οκάκα).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η αναμέτρηση της Στόουκ Σίτι με τη Γουέστ Χαμ άρχισε με μία ώρα καθυστέρηση, λόγω προβλήματος στον ηλεκτροφωτισμό του «Μπριτάνια».

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής στην Premier League:

Λέστερ-Κρίσταλ Πάλας 0-3