Με το δεξί η Εθνική μας ομάδα

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Γ' Κατηγορίας η Εθνική Κύπρου, που στην πρεμιέρα επικράτησε της Αρμενίας με 80-47. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε την ανωτερότητα του από την αρχή του αγώνα, αφού διατήρησε από νωρίς το προβάδισμα που δημιούργησε, μέχρι και την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Η Εθνική Ανδρών Κ18 της Κύπρου ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, όπου και πήρε

προβάδισμα με 22-13 στο Α' δεκάλεπτο. Η υπεροχή του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος συνεχίστηκε, με το σκορ να οδηγείται στο 44-27 μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Με τον ίδιο πολύ καλό ρυθμό μπήκε και στην τρίτη περίοδο η Εθνική μας ομάδα, όπου κατάφερε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου να είναι μπροστά με 65-39. Μέχρι και την ολοκλήρωση του αγώνα, η Κύπρος αύξησε την διαφορά που την χώριζε από την Αρμενία στους 33 πόντους, με το τελικό σκορ να είναι στο 80-47.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Αυγουστίνος Σοφρωνίου ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ είχε 12 ριμπάουντ. Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως όλη η Εθνική Ανδρών Κ18 είχε σκοράρει, κάτι που βοήθησε πολύ την κυπριακή ομάδα να πετύχει την πολύ σημαντική νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-22, 27-44, 39-65, 47-80