"Μαύρος" Οκτώβριος για Ντόρτμουντ (vid)

Να φύγει και να μην ξαναέρθει τέτοιος μήνας εύχονται άπαντες στην Ντόρτμουντ. Η Γερμανική ομάδα απώλεσε νέους βαθμούς, μετά τη σημερινή ήττα από το Ανόβερο με 4-2 και διεύρυνε το αρνητικό σερί σε τρεις αγώνες στο πρωτάθλημα (ακόμα 1 ήττα από Λειψία και 1 ισοπαλία από Φρανκφούρτη). Υπάρχει επίσης η ισοπαλία στο ΓΣΠ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ για την 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ έχει και μια νίκη στο Κύπελλο με το Μαγδεμβούργο. Μια πρόκριση αναμενόμενη που

ασφαλώς και δεν μπορεί να επισκιάσει τις τέσσερεις γκέλες σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ.

Στη σημερινή νέα γκέλα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος η Ντόρτμουντ ηττήθηκε με 4-2, ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Νταν Άξελ στο 59ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0, η αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε προσωρινά με τον αποβληθέντα, όμως, προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο το Ανόβερο πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ. Στο 52’ ο Γιαρμολένγκο έφερε για 2η φορά τον αγώνα στα ίσα, όμως, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και σκόραραν ακόμα δυο τέρματα.

Η Ντόρτμουντ παραμένει στην κορυφή του πρωταθλήματος με 20 βαθμούς, όμως, το βράδυ θα οπισθοχωρήσει στην 2η θέση, αφού ακολουθεί το ντέρμπι Μπάγερν Μονάχου- Λειψία.