Λυτρωτής για την Ιταλία ο Ιμόμπιλε (video)

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε λύτρωσε την Ιταλία από μια «μαύρη σελίδα» στην ποδοσφαιρική ιστορία της, καθώς αρχικά σκόραρε στο 75΄ το γκολ της ισοφάρισης (2-2) για τη «σκουάντρα ατζούρα» απέναντι στην Π.Γ.Δ.Μ., στη «Philip II Arena» στα Σκόπια και στη συνέχεια έδωσε το τρίποντο, σημειώνοντας το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Τζαμπιέρο Βεντούρα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αντίθετα,

η Ισπανία πέρασε με... στιλ από τα Σκόδρα απέναντι στην Αλβανία. Οι «φούριας ρόχας» έπαιξαν σε όλο το παιχνίδι στο μισό γήπεδο τους γηπεδούχους, σκοράροντας τα δύο γκολ τους στην επανάληψη με τους Ντιέγκο Κόστα και Νολίτο.

Πολύ ωραίος αγώνας έγινε στο Βελιγράδι ανάμεσα σε Σερβία και Αυστρία, με τους «πλάβι» να ισοφαρίζονται δύο φορές αλλά να παίρνουν τη νίκη με 3-2, ενώ το ΕΊΡΕ πέρασε εύκολα από τη Μολδαβία (3-1) και η Ισλανδία επιβλήθηκε 2-0 της Τουρκίας, με τον Φινμπόγκασαν να σκοράρει το δεύτερο γκολ.

Νωρίτερα, η Γεωργία δημιούργησε την έκπληξη της βραδιάς αποσπώντας ισοπαλία 1-1 στο Κάρντιφ από την Ουαλία, που παρότι προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με τον Μπέιλ δεν κατόρθωσε να διατηρήσει το αποτέλεσμα. Το Ισραήλ «λαχτάρισε» στο «Σάμι Οφέρ» της Χάιφα απέναντι στο Λιχτενστάιν αλλά νίκησε 2-1, ενώ για τον 9ο όμιλο με γκολ του Μάντζουκιτς η Κροατία έφυγε με το «διπλό» από το Ολυμπιακό Στάδιο του Ελσίνκι και η Ουκρανία επιβλήθηκε εύκολα 3-0 του Κοσόβου, παίζοντας ως γηπεδούχος στην Κρακοβία.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στις αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ 2018: