Η μέχρι τώρα διαδρομή των ομάδων μας

Οκτώ αγώνες έδωσαν μέχρι τώρα οι ομάδες που μας εκπροσωπούν στις φετινές διοργανώσεις της UEFA και ο απολογισμός κατέγραψε επτά νίκες και μια ισοπαλία.

Το ΑΠΟΕΛ και ο Απόλλωνας άρχισαν τις υποχρεώσεις τους από τη δεύτερη προκριματική φάση και η ΑΕΚ και η ΑΕΛ από την πρώτη προκριματική φάση.

Δύο νίκες μια ισοπαλία

Η ΑΕΚ

έδωσε τρεις αγώνες με απολογισμό δύο νίκες και μια ισοπαλία.

Στην πρώτη προκριματική φάση του Europa League νίκησε στην Κύπρο με 5-0 τη Lincoln Red Imps FC (Γιβραλτάρ) και στον επαναληπτικό της Πορτογαλίας έφερε ισοπαλία 1-1.

Στον πρώτο αγώνα της δεύτερης προκριματικής φάσης νίκησε με 1-0 την Κορκ στην Ιρλανδία.

Οι σκόρερ της ΑΕΚ στη μέχρι τώρα Ευρωπαϊκή της διαδρομή:

Φλοριάν (2), Τομάς (2) και από ένα γκολ Τρισκόφσκι, Λαρένα, Τρουγιόλς.

Έξι από τα επτά τέρματα της ΑΕΚ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων της.

Μηδέν παθητικό

Η ΑΕΛ ξεκίνησε επίσης από την πρώτη προκριματική φάση του Europa League, όπου απέκλεισε την St Joseph's (Γιβραλτάρ) με διπλή νίκη.

Εκτός έδρας νίκησε με 4-0 και στον επαναληπτικό του Τσιρείου με 6-0.

Στον πρώτο αγώνα της δεύτερης προκριματικής φάσης νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την Progrès Λουξεμβούργου.

Οι σκόρερ της ΑΕΛ στη μέχρι τώρα Ευρωπαϊκή της διαδρομή:

Λαφράνς (2), Αρουαμπαρένα (2), Μάριος Ηλία (2), Ανδρέας Κυριάκου, Γιάννης Μαύρου, Ανδρέας Αβραάμ, Μέσκα, Ντανί.

Επτά από τα έντεκα τέρματα της ΑΕΛ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων της.

ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας

Όπως προαναφέραμε, οι δύο ομάδες άρχισαν τις υποχρεώσεις τους από τη δεύτερη προκριματική φάση κερδίζοντας τους αντίπαλους τους στους πρώτους αγώνες.

Ο Απόλλωνας για τη δεύτερη φάση της προκριματικής φάσης του Europa League νίκησε με 3-0 την Zaria Balti Μολδαβίας και το ΑΠΟΕΛ για τη δεύτερη προκριματική φάση του Champions League την Dudelange Λουξεμβούργου με 1-0.