Η Λετονία έστειλε την Τουρκία στους Ισπανούς!

Ο Πορζίνγκις, ο Μπλουμς και η παρέα τους επικράτησαν της Τουρκίας με 89-79 και την έστειλαν στην Ισπανία, στην φάση των «16». Με Μαυροβούνιο η ομάδα του Μπαγκάτσκις.

Η Τουρκία το πάλεψε αρκετά στο «σπίτι» της, αλλά δεν άντεξε.

Η Λετονία επικράτησε της οικοδέσποινας χώρας με 89-79, με τον Πορζίνγκις (28π., 7ρ.) και τον Μπλουμς (17π., 5/8τρ.) να κάνουν «όργια».

Την Κυριακή (10/09), η ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο στους «16», ενώ οι παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα την Ισπανία.

Με την έναρξη του ματς

προηγήθηκαν οι τυπικά γηπεδούχοι (6-0, 2'), αλλά στην συνέχεια ο Μαχμούτογλου πήρε... φωτιά και με 7 πόντους του έβαλε μπροστά την Τουρκία (8-11, 5'). Έπειτα ακολούθησε... βροχή τριπόντων (3-1) για να πάει το σκορ στο 23-20, λίγο πριν το δεκάλεπτο (24-22, 10').

Η Λετονία έκανε... πάρτι (31-24, 12') και ο Πορζίνγκις με τρίποντο και κάρφωμα πήγε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια τιμή (40-30, 18'). Ο Μαχμούτογλου μείωσε πίσω από τα 6.75 (44-38), για να τού... απαντήσει ο Μπλουμς λίγο πριν την κόρνα του ημιχρόνου (47-38, 20').

Στην τρίτη περίοδο, οι Λετονοί με τον Πορζίνγκις και τον Μπλουμς έφτασαν στο +14 (68-54, 28'), με τον σούπερ σταρ τους να αποσύρεται με 3 φάουλ. Ωστόσο, ο Οσμάν με τετράποντο και ο Ερντέν με γκολ-φάουλ μείωσαν στο 30' σε 69-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι πήγαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά δεν... Βεϊσέλογλου και Μαχμούτογλου πλησίασαν σε 69-67 (33'), αλλά ο Πέινερς με 4 πόντους και ο Μπέρτανς με τρίποντο άνοιξαν πάλι το σκορ (76-69, 36'). Ο Μαχμούτογλου έκανε αντιαθλητικό στον Μπέρτανς και τον έστειλε σε βολές (82-79), για να κάνει ο Σκέλε με 1/2 βολές το τελικό 89-79.

Τα Δεκάλεπτα: 24-22, 47-38, 69-63, 89-79.