Η εκδίκηση του Πεπ!

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
Ο Καταλανός τεχνικός οδήγησε την Μαν. Σίτι σε νίκη με 3-1 επί της Μπαρσελόνα

Η Μάντσεστερ Σίτι έπαιξε σαν… Μπαρσελόνα και κέρδισε την αυθεντική Μπαρσελόνα (3-1) με ανατροπή και γκολ από Γκιντογκάν (2) και Ντε Μπρόινε!

Αν θα μπορούσε να φτιάξει το ιδανικό βράδυ για το ποδόσφαιρο, κάτι τέτοιο θα φανταζόταν. Από τη μία η μεγάλη του αγάπη, η Μπαρσελόνα. Με συνταγή Μπαρσελόνα, τον καλύτερο παίκτη στον κόσμο και την κλασική ποδοσφαιρική της συνταγή, την οποία εξέλιξε λιγάκι κι ο ίδιος.

Από την

άλλη ένα δικό του δημιούργημα να παίζει σαν… Μπαρσελόνα. Για τον Πεπ Γκουαρντιόλα αυτά τα 90 λεπτά ήταν το δικό του δώρο προς το ποδόσφαιρο. Δεν έχει σημασία που αυτά τα 90 λεπτά δεν έκριναν κάποιο τίτλο ή κάτι σημαντικό που μένει. Είχαν όλα τα άλλα. Υπέροχο ποδόσφαιρο, ατελείωτες φάσεις, γκολ, δοκάρια, ανατροπές, εκπληκτικό ρυθμό κι επιθέσεις βγαλμένες από βιβλία τριγωνομετρίας.

Στο τέλος της ημέρας ο Πεπ κέρδισε τον Γκουαρντιόλα και η Μάντσεστερ Σίτι την Μπαρσελόνα (3-1). Αμφότερες, θα πάνε (λογικά πάντα) χέρι - χέρι στην επόμενη φάση. Κοινώς; Η πιο ανώδυνη ήττα που θα μπορούσε να προσφέρει ο Πεπ στην αιώνια του αγάπη.

Καθάρισαν την πρόκριση
Μπάγερν Μονάχου και Ατλέτικο Μαδρίτης εξασφάλισαν και τυπικά την πρόκρισή τους στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά τις ψεσινές νίκες τους επί της Αϊντχόφεν και της Ροστόφ με σκορ 2-1.

H Μπάγερν Μονάχου χρειαζόταν τη νίκη στην Ολλανδία, προκειμένου να φτάσει τους 9 βαθμούς στον όμιλο και να «κλειδώσει» την πρόκριση, ωστόσο η Αϊντχόφεν ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Σαντιάγο Αρίας, ο οποίος βρισκόταν σε εμφανή θέση οφσάιντ, στο 14'. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος βρίσκεται σε φοβερή φόρμα τον τελευταίο καιρό.

Ο Πολωνός επιθετικός, o οποίος είχε και δύο δοκάρια (4', 29') νωρίτερα, ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 34', φτάνοντας τα 18 γκολ στις τελευταίες 17 επίσημες εμφανίσεις του. Στο δεύτερο ημίχρονο στον αγωνιστικό χώρο του «Philips Stadion» υπήρχε μόνο μια ομάδα, οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι τελικά πήραν τη νίκη που δικαιούνταν με γκολ του... Λεβαντόφσκι και πάλι στο 74'.

Η τελευταία ενδιαφέρουσα στιγμή του ματς ήταν το τρίτο δοκάρι του 28χρονου άσου της Μπάγερν Μονάχου, στο 85', και κάπως έτσι οι πρωταθλητές Γερμανίας του Κάρλο Αντσελότι πήραν τη νίκη με 2-1 και προκρίθηκαν στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, αφήνοντας τους (μαχητικούς αλλά «λίγους» ψες) Ολλανδούς στην τελευταία θέση του ομίλου με μόλις ένα βαθμό.

Στη Μαδρίτη η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ κόντρα στη Ροστόφ με υπέροχο αριστερό γυριστό βολέ του Αντουάν Γκριεζμάν μετά από γέμισμα του Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο στο 28', ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν δύο λεπτά αργότερα με τον Ιρανό διεθνή επιθετικό Σαρντάρ Αζμούν, στο πρώτο τους εκτός έδρας γκολ μετά από 470 λεπτά!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι «πολιόρκησαν» τα καρέ της ρωσικής ομάδας και έχασαν μερικές καλές ευκαιρίες με τους Κόκε (63'), Καράσκο (66') και Γκριεζμάν (72', 78'), καταφέρνοντας τελικά να παραβιάσουν την εστία του Σοσλάν Τζανάεφ με γκολ του Γάλλου επιθετικού στις καθυστερήσεις. Έτσι, η Ατλέτικο Μαδρίτης έφτασε τους 12 βαθμούς και παραμένει στην πρώτη θέση του ομίλου.