ΕΛΛΑΔΑ Ο Μπεργκ έδωσε τελικά τη λύση

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της ΚαλλονήςΜε γκολ του Μπεργκ στο 78', ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 την Καλλονή στο γήπεδο της Λ. Αλεξάνδρας, για την 20ή αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.Με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου ο Μπεργκ έστειλε δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα (47' &48'), αλλά και τις δύο ήταν σε

εμφανή θέση οφ-σάιντ. Στην πρώτη περίπτωση όμως ο Γιάχος αρχικά καταλόγισε το γκολ και μετά από συνεννόηση με τον βοηθό του αναίρεσε την απόφασή του. Τελικά, η πίεση που άσκησε ο Παναθηναϊκός καρποφόρησε στο 78', όταν ο Καρέλης σέντραρε από αριστερά και στη σύγχυση που δημιουργήθηκε ο Μπεργκ έκανε από κοντά το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.Η βροχή που έπεφτε δεν σταμάτησε την Κέρκυρα να πετύχει και... βροχή από γκολ, 4-0, απέναντι στη Βέροια, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα. Με δύο γκολ του Μαρκόφσκι (5΄, 17΄), αυτογκόλ του Βεργώνη (22΄) και ένα από τον Κόντο (85΄), ο ΑΟΚ αύξησε σε 25 τους βαθμούς του.Χωρίς να ικανοποιήσει και σ' έναν κακό αγωνιστικό χώρο ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε, στην έδρα του, να λυγίσει την αντίσταση του Πανιωνίου και να πάρει τη νίκη με 2-0. Η ομάδα της Αρκαδίας πήρε τη νίκη με τα γκολ των Σανκαρέ (3') και Μπαράλες (56').Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στα Πηγάδια μεταξύ της Ξάνθης και του ΠΑΣ Γιάννινα, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 20ής αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 54ο λεπτό με τον Κλέιτον, για να ισοφαρίσει στο 75' η ομάδα των Ιωαννίνων με τον Τσάβες.