Έκαμψε την αντίσταση της ΕΝΠ ο Κεραυνός

Ο Κεραυνός αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην μαχητική Ένωση Νέων Παραλιμνίου, έφυγε με την νίκη από το Αυγόρου με 76-62. Η ομάδα του Στροβόλου ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και πήρε μέχρι και 17 πόντους προβάδισμα, με την Ένωση να ανεβάζει στροφές στην Β' και Γ' περίοδο και να κάνει την ανατροπή, αφού προηγήθηκε με 42-39 στο 23:30. Έπειτα όμως οι "ερυθροκίτρινοι" ανέβασαν στροφές, και έφυγαν με την νίκη από το γήπεδο. Χωρίς τον Τάιρελ Χάινς αγωνίστηκε η Ένωση, ενώ από τον Κεραυνό απουσίαζαν οι Μοχάμεντ Αμπουκάρ, Νίκος Στυλιανού και Παναγιώτης Μάρκου. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κένεθ

Μπάρκερ με 16 πόντους (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 9 ασσίστ) . Από την ΕΝΠ ξεχώρισε ο Έρικ Γουάσινγκτον με 25 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι ο Κεραυνός, όπου σημείωσε 14 σερί πόντους μέχρι το 5'. Η ΕΝΠ προσπάθησε να απαντήσει στην συνέχεια, πετυχαίνοντας τέσσερις πόντους με τον Μπλέικς (14-4) με τον Κεραυνό να επαναφέρει μέχρι το 7' την διαφορά στους 14, με τέσσερις πόντους από τους Ο'Μπράιεν και Μπάρκερ. Με το τέλος της περιόδου οι "ερυθροκίτρινοι" ήταν μπροστά με 22-9.

Σαφώς βελτιωμένη ήταν η Ένωση στην Β' περίοδο, όπου ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα σερί επτά πόντων (πέντε ο Γουάσινγκτον, δύο ο Παπαδόπουλος) μειώνοντας σε 22-16. Στην συνέχεια ο Κεραυνός απάντησε με έξι πόντους του Παρκς (28-16). Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι αργότερα, καταφέρνοντας σε δύο περιπτώσεις να μειώσουν την διαφορά στους δύο πόντους (32-30 στο 19' και 34-32 στο 19:30) με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν άλλους τρεις πόντους με τον Ρος πριν την ολοκλήρωση του Α' ημιχρόνου (37-32).

Δυνατά μπήκε στην Γ' περίοδο η ΕΝΠ καταφέρνοντας μέχρι το 23' να ισοφαρίσει σε 39-39, ενώ μισό λεπτό αργότερα πήρε προβάδισμα με 42-39 με τρίποντο του Ρέι. Η αντίδραση του Κεραυνού ήταν άμεση, αφού σημείωσε 13 σερί πόντους (από τρεις οι Μπάρκερ, Ο'Μπράιεν, Ρος και από δύο οι Νεοφύτου, Παρκς) επαναφέροντας την διαφορά στους δέκα (52-42) μέχρι το 26:30. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, που βρήκε τον Κεραυνό να είναι μπροστά με 60-50.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου. Η Ένωση πίεσε και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους έξι (63-57) μέχρι το 33:30, με τον Κεραυνό να απαντάει με τέσσερις πόντους (τρίποντο ο Θεοχαρίδης, ένα ο Ο'Μπράιεν) και να κάνει το 67-57 στο 35'. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μεγάλωσαν την διαφορά στους δεκαεπτά πόντους (76-59) για να πάρουν στο τέλος του αγώνα την νίκη με 76-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-22, 32-37, 50-60, 62-76

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Τομάς 7, Ρέι 6 (2), Θωμά 4, Γουάσινγκτον 25 (3), Μπλέικς 18 (1), Παπαδόπουλος 2, Στρατής, Πυρίλλης, Χαννούν, Ζαντής.